دکتر افسانه مهرنامی

متخصص زنان ، زایمان و نازایی
روز های کاری : یک شنبه و سه شنبه از ساعت 16 الی 19
تعداد مقاله : 10

آلودگی هوا چه اثری بر جنین دارد ؟

تاثیر آلودگی هوا در بارداری

مشکلات متفاوتی در مناطقی که دچار آلودگی هوا هستند برای مردم ایجاد می شود . یکی از مواردی که اغلب نگران آن می باشند ، تاثیر آلودگی هوا در بارداری می باشد . اما چه عوارضی در مناطقی که آلودگی هوا وجود دارد مادران  را تهدید می کند ؟

تاثیر آلودگی هوا در بارداری

تاثیر آلودگی هوا در بارداری

مقدمه

در چند دهه گذشته مطالعات بسیاری در زمینه بررسی به بررسی اثرات جانبی احتمالی آلودگی هوا بر پیامدهای زایمان پرداخته اند . در طی بررسی های منظم رابطه مستقیم بین آلودگی هوا و جمعیت وجود دارد . آلودگی هوا باعث مرگ و میر بسیاری از افراد می شود . به طور کلی ، شواهدی وجود دارد که آلودگی هوا اثرات نامطلوب و پیامدهای مختلف در زایمان دارد اما قدرت شواهد در نتایج متفاوت است .

تاثیر آلودگی هوا در بارداری

شواهد کافی وجود دارد تا یک رابطه بین آلودگی هوا و مرگ و میر تنفسی در دوره پس از تولد پیدا کند.

مطالعات اپیدمیولوژیک مولکولی نشان می دهد مکانیزم های بیولوژیکی ممکن برای تاثیر بر وزن جنین هنگام تولد ، زایمان زودرس ، وجود مشکلات تنفسی و بیماری های قلبی وجود دارد .

آلودگی هوا باعث ایجاد مشکل برای تمامی افراد جامعه می شود ولی برخی از افراد از جمله سالمندان ، افراد دارای بیماری های تنفسی ، بیماری های قلبی و سایر بیماری های حساس دچار حساسیت بیشتری می باشند .

مشکلاتی که برای مادران باردار در مناطقی که دچار آلودگی هوا هستند شامل :

 • زایمان زودرس
 • وزن کم جنین
 • مشکلات و ناهنجاری های قلبی و عروقی
همچنین شما می توانید مقاله انواع روش های زایمان را مطالعه نمایید .

طبق تحقیقات صورت گرفته خطر زایمان زودرس در مناطقی که آلودگی هوا در آن بسیار زیاد است سه برابر سایر مناطق می باشد . زایمان زودرس مشکلات بسیاری را در طی زایمان به دنبال دارد .

همچنین میزان مرگ و میر نوزادان در مناطقی آلودگی هوا بسیار زیاد است ، حدود چهار برابر سایر نقاط می باشد .

همچنین شما می توانید مراقبت های دوران بارداری را مطالعه نمایید .

تاثیر استعمال دخانیات و بارداری

استعمال دخانیات به ویژه سیگار ناباروری در زنان می شود .

آلودگی هوا در بارداری ممکن است به علت استعمال دخانیات مادر و یکی از نزدیکان باشد که ممکن است اختالات رشدی در جنین ایجاد نماید .

همچنین شما می توانید تاثیر wifi در بارداری را مطالعه نمایید .

آلودگی هوا و ابتلا جنین به بیماری اوتیسم

یکی از دیگر مواردی که بسیار مورد بررسی قرار گرفته است ، ابتلای نوزادانی که در مناطق آلودگی هوا به دنیا می آید به بیماری اوتیسم می باشد . ممکن است آلودگی هوا در بارداری و در ابتدای تولد جنین منجر به بیماری اوتسیم در آن ها شود .

به منظور بررسی های منظم در طی بارداری، بهتر است تحت نظر متخصص زنان و زایمان خوب قرار گیرد تا در زمان لازم اقدام به چکاپ شما شود .

راه های ارتباطی با کلینیک هرا

شماره تماس : ۶۶۹۳۳۸۶۹

پیج اینستاگرام کلینیک هرا

نتیجه گیری

آلودگی هوا بر تمامی افراد جامعه تاثیر مخربی دارد .  این مشکل برای برخی از جمله سالمندان ، بیماران مبتلا به آسم ، خانم های باردار و … . بسیار زیاد می باشد ، بنابرانی بهتر است در روزهایی که آلاینده های موجود در هوا بسیار زیاد می باشد در محدوده شهر تردد نکنید .

2 thoughts on “آلودگی هوا چه اثری بر جنین دارد ؟

 1. ارزو - دی ۱۲, ۱۳۹۷ در ۴:۰۴ ب.ظ

  ماهایی که تو شهرهایی مثل تهران زندگی می کنیم باید تو بارداری چیکار کنیم ؟؟؟؟

  پاسخ
  • heraclinic - دی ۱۲, ۱۳۹۷ در ۴:۱۰ ب.ظ

   بهتره در زمان هایی که اعلام میشه آلودگی هوا خیلی شدید هست، در محدوده شهر تردد نداشته باشید . این دوران بسیار حساس است و باید مراقبت های دوران بارداری را به خوبی رعایت کنید .

   پاسخ

پاسخ

16 − 13 =