دکتر افسانه مهرنامی

متخصص زنان ، زایمان و نازایی
روز های کاری : یک شنبه و سه شنبه از ساعت 16 الی 19
تعداد مقاله : 10

جراحی کورتاژ

جراحی کورتاژ

یکی از جراحی های زنان که ممکن است به دلایل مختلفی صورت گیرد، کورتاژ می باشد. در طی انجام این جراحی جدار داخلی رحم تراشیده می شود. عمل کورتاژ را می توان به منظور تشخیص و یا درمان استفاده نمود. صحبت های دکتر افسانه مهرنامی در زمینه کورتاژ را در ادامه مطلب مطالعه نمایید…

عمل کورتاژ

عمل کورتاژ

کورتاژ چیست؟

یکی از قسمت های دستگاه تناسلی در بانوان، رحم می باشد. طی سیکل قاعدگی خونریزی از این قسمت اتفاق می افتد. در رحم بانوان اسپرم ها به تخمک می رسند و تغذیه جنین طی بارداری در این قسمت انجام می شود. یکی از عمل های جراحی که به صورت سرپایی برای بانوان انجام می شود، به منظور برداشتن بافت داخلی رحم می باشد که به آن کورتاژ گفته می شود. این جراحی به دلایل مختلف ممکن است انجام شود.

یکی فرایند که توسط آن بافت هایی از رحم حذف می گردد. بر خلاف باور همه افراد که گمان می کنند کورتاژ تنها برای سقط جنین است، برخی از پزشکان ممکن است به دلایل تشحیص و برخی دیگر از پزشکان برای درمان از آن استفاده نمایند.

در عمل کورتاژ از ابزار کوچک جهت باز کردن دهانه رحم استفاده می شود و سپس با استفاده از ابزار جراحی کروت اقدامات لازم جهت نمونه برداری صورت می گیرد.

چرا از کورتاژ استفاده می‌شود؟

دلایل گوناگونی برای استفاده از کورتاژ وجود دارد، برخی از این دلایل شامل :

کورتاژ تشخیصی

که این روش برای تشخیص دادن برخی بیماری ها صورت می گیرد. طی کورتاژ تشخیصی از ابزار نمونه‌برداری جهت نمونه برداری استفاده می شود. برخی علت نمونه برداری به دلیل خونریزی های غیر عادی، خونریزی خارج از سیکل قاعدگی، یافتن سلول های سرطانی و … می باشد. بعد از نمونه برداری برای آزمایش های لازم به آزمایشگاه ارسال می شود.

کورتاژ درمانی

با استفاده از کورتاژ درمانی، پزشک داخل رحم را خالی می کند بدین معنا که بخش هی اضافه حذف می گردد. این کار به دلایل مختلف از جمله عفونت، درمان خونریزی شدید، برداشتن پولیپ رحم، سقط جنین در مواردی که جنین دچار مشکل می باشد.

آمادگی لازم قبل از انجام کوتاژ

این جراحی سرپایی می باشد و می توان در یک بیمارستان و یا کلینیک صورت گیرد، در برخی مواقع جراح و متخصص زنان این کار را در مطب نیز می تواند انجام دهد.

حتما در زمینه مصرف غذا قبل از انجام کورتاژ با پزشک خود مشورت نمایید.

داشتن همراه بعد از عمل کورتاژ الزامیست

نیاز به استراحت چند ساعته در منزل دارید.

اگر داروی خاصی مصرف می کنید قبل از جراحی به پزشک خود اطلاع دهید.

استعمال دخانیات و همچنین مصرف مشروبات الکلی از چند روز قبل از جراحی ممنوع است.

پاسخ دکتر افسانه مهرنامی به برخی از سوالات مراجعه کنندگان

زمان مورد نیاز برای جراحی کورتاژ چقدر است؟

حاملگی بعد از عمل کورتاژ چگونه است؟

تا چه مدت بعد از کوتاژ نباید برای بارداری اقدام شود ؟

آیا در صورت منفی بودن گروه خونی نیاز به استفاده از آمپول روگام است یا خیر؟

پیج اینستاگرام کلینیک هرا

سایر مقالات

علل ناباروری در زنان

درمان ناباروری

بهترین متخصص زنان در غرب تهران

پاسخ

بیست + یک =