درمان بیماری آندومتریوز

درمان آندومتریوز

یکی از مشکلاتی که در دوران باروری یا سایز مراحل زندگی ممکن است برای بانوان ایجاد شود، بیماری اندومتریوز می باشد . این بیماری ممکن است بدون علائم باشد و یا بسیار دردناک و غیر قابل تحمل باشد . روش های مختلفی برای درمان این مشکل وجود دارد که در ادامه معرفی می شود .

درمان بیماری آندومتریوز

درمان بیماری آندومتریوز

آیا آزمایشی برای تشخیص اندومتریوز وجود دارد؟

آندومتریوز براساس علائم درد لگنی و یافته های حین معاینات بدنی ممکن است تشخیص داده شود. گاهی اوقات ، در طی معاینه رکتو واژینال ، پزشک می تواند گره ها را در پشت رحم و در امتداد رباط هایی که به دیواره لگن وصل می شود ، حس کند. در بعضی اوقات ، هیچ گره ای احساس نمی شود ، اما معاینه به خودی خود باعث درد یا ناراحتی غیرمعمول می شود.

متأسفانه ، نه به علائم و نه از معاینات جسمی نمی توان برای تعیین قطعی تشخیص آندومتریوز استفاده کرد. مطالعات تصویربرداری مانند سونوگرافی می تواند در  سایر بیماری های لگن مفید باشد و ممکن است وجود آندومتریوز را در نواحی واژن و مثانه نشان دهد ، اما نمی توانند با اطمینان آندومتریوز را تشخیص دهند. برای تشخیص دقیق ، بررسی مستقیم بینایی در داخل لگن و شکم و همچنین بیوپسی بافت ها ضروری است.

در نتیجه ، تنها روش قطعی برای تشخیص اندومتریوز جراحی است. این نیاز به لاپاراسکوپی دارد.

همچنین شما می توانید مقاله تنگ کردن واژن با لیزر را مطالعه نمایید .

لاپاراسکوپی اندومتریوز

لاپاروسکوپی رایج ترین عمل جراحی است که معمولاً برای تشخیص آندومتریوز استفاده می کنند. این یک عمل جراحی جزئی است که تحت بی حسی عمومی یا در بعضی موارد تحت بی حسی موضعی انجام می شود. معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود . لاپاروسکوپی با پر کردن اولین حفره شکمی با دی اکسید کربن از طریق برش کوچک در ناف انجام می شود. سپس یک دستگاه لاپاروسکوپی برای بازرسی از شکم و لگن در داخل حفره شکم وارد شده است. سپس می توان ایمپلنت آندومتر را مستقیماً مشاهده کرد.

همچنین شما می توانید مقاله زایمان سزارین را مطالعه نمایید .

در حین لاپاروسکوپی ، بیوپسی (برداشتن نمونه های بافت ریز برای معاینه در زیر میکروسکوپ) نیز می تواند برای به دست آوردن تشخیص بافت انجام شود. گاهی اوقات بیوپسی های تصادفی به دست آمده در طی لاپاروسکوپی ، اندومتریوز میکروسکوپی را نشان می دهد ، حتی اگر هیچ کاشت قابل مشاهده نباشد. 

سونوگرافی لگن و لاپاراسکوپی نیز به استثنای بدخیمی (مانند سرطان تخمدان) مهم هستند که می توانند بسیاری از همان علائمی را ایجاد کنند که علائم آندومتریوز را تقلید می کند.

درمان آندومتریوز چیست؟

آندومتریوز را می توان با داروها و یا جراحی درمان کرد. اهداف درمان آندومتریوز ممکن است شامل تسکین علائم و یا افزایش باروری باشد.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا (مانند ایبوپروفن یا سدیم ناپروکسن) معمولاً برای کاهش درد لگن و گرفتگی قاعدگی تجویز می شوند. این داروهای تسکین دهنده درد هیچ تاثیری در کاشت آندومتر یا پیشرفت اندومتریوز ندارند. با این حال ، آنها باعث کاهش تولید پروستاگلاندین می شوند ، و به خوبی شناخته شده است که پروستاگلاندین ها در ایجاد درد نقش دارند. از آنجا که تشخیص آندومتریوز فقط با بیوپسی به طور قطعی قابل تأیید است ، بسیاری از زنان با شکایاتی که مشکوک به ایجاد آندومتریوز هستند ، ابتدا به دلیل درد مشخص می شوند بدون اینکه تشخیص قطعی برقرار شود. در چنین شرایطی ، معمولاً به عنوان یک روش تجربی خط اول مورد استفاده قرار می گیرد. اگر آنها در کنترل درد موثر باشند ، هیچ روش دیگری یا معالجه پزشکی لازم نیست. در صورت عدم کارآیی ، ارزیابی و درمان اضافی لازم خواهد بود.

از آنجا که آندومتریوز در سالهای تولید مثل اتفاق می افتد ، بسیاری از درمانهای پزشکی موجود برای آندومتریوز به وقفه تولید هورمون طبیعی چرخه ای توسط تخمدان ها متکی هستند.

آنالوگ های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین به طور موثر برای تسکین درد و کاهش اندازه کاشت اندومتریوز استفاده شده است. این داروها با مهار ترشح هورمونهای تنظیم کننده از غده هیپوفیز ، تولید استروژن توسط تخمدان ها را سرکوب می کنند. در نتیجه ، دوره های قاعدگی متوقف می شوند ، یائسگی را تقلید می کنند. اشکال بینی و تزریق آگونیست های در دسترس است.

عوارض جانبی ناشی از عدم استروژن است و شامل موارد زیر است:

  •     گرگرفتگی
  •     خشکی واژن
  •     خونریزی نامنظم واژن
  •     تغییرات خلقی
  •     خستگی
  •       و
  •     از دست دادن چگالی استخوان (پوکی استخوان).

خوشبختانه با اضافه کردن مقادیر اندک پروژسترون به شکل قرص (مشابه درمان هایی که گاهی برای رفع علائم در یائسگی استفاده می شود) ، می توان از بسیاری از عوارض آزار دهنده به دلیل کمبود استروژن جلوگیری کرد. “اضافه کردن درمان برگشتی” اصطلاحی است که به این روش مدرن تجویز آگونیست های GnRH به همراه پروژسترون اشاره دارد و به این ترتیب از بین بردن بیشتر عوارض جانبی ناخواسته درمان GnRH به اطمینان حاصل می شود.

همچنین شما می توانید مقاله سفید کردن واژن را مطالعه نمایید .

آیا جراحی می تواند آندومتریوز را درمان کند؟

درمان جراحی برای آندومتریوز می تواند در صورت شدید بودن علائم مفید باشد یا پاسخ ناکافی به درمان پزشکی وجود داشته باشد. در صورت وجود اعوجاج آناتومیك در اندام های لگن یا انسداد روده یا مجاری ادراری ، جراحی درمانی ارجح است. این ممکن است یا به عنوان محافظه کار ، که در آن رحم و بافت تخمدان حفظ می شود ، یا قطعی ، که شامل هیسترکتومی (برداشتن رحم) است ، با یا بدون برداشتن تخمدان ها طبقه بندی شود.

جراحی محافظه کارانه معمولاً به روش لاپاروسکوپی انجام می شود. ایمپلنت های آندومتر ممکن است توسط منابع مختلف انرژی (مثلاً لیزر ، جریان الکتریکی) خارج یا از بین بروند. اگر بیماری گسترده باشد و آناتومی تحریف شود ، ممکن است لاپاراتومی لازم باشد.

در حالی که درمانهای جراحی می توانند در کاهش درد بسیار مؤثر باشند ، میزان عود آندومتریوز پس از درمان جراحی محافظه کارانه تا 40٪ تخمین زده شده است. بسیاری از پزشکان در تلاش برای جلوگیری از عود بیماری علامت دار ، درمان مداوم را به دنبال عمل جراحی توصیه می کنند.

چه کسی به اندومتریوز مبتلا می شود؟

آندومتریوز زنان را در سالهای تولید مثل خود تحت تأثیر قرار می دهد. شیوع دقیق آندومتریوز مشخص نیست ، زیرا بسیاری از زنانی که بعداً دچار این بیماری شده اند بدون علامت هستند. تخمین زده می شود که آندومتریوز بیش از یک میلیون زن (تخمین ها بین 3 تا 18 درصد زنان) در ایالات متحده است. این یکی از دلایل اصلی درد لگن است و مسئولیت بسیاری از روش های لاپاروسکوپی و هیسترکتومی انجام شده توسط متخصصین زنان است. تخمین ها حاکی از آن است که 20٪ تا 50٪ از خانم هایی که تحت درمان ناباروری هستند ، آندومتریوز دارند و تا 80٪ از زنان مبتلا به درد مزمن لگن ممکن است مبتلا شوند.

در حالی که بیشتر موارد آندومتریوز در زنان 25 تا 35 سال تشخیص داده می شود ، آندومتریوز در دختران از 11 سالگی گزارش شده است. آندومتریوز در زنان یائسه نادر است. مطالعات بیشتر نشان می دهد که آندومتریوز در زنان قد بلند و نازک با شاخص توده بدنی پایین شایع است. تاخیر در حاملگی تا سن بالاتر ، هرگز زایمان ، شروع زودرس قاعدگی و یائسگی دیررس ، همه عوامل خطر آندومتریوز محسوب می شوند. این احتمال وجود دارد که عوامل ژنتیکی وجود داشته باشد که یک زن را از ابتلا به آندومتریوز مستعد کند ، زیرا داشتن یک خویشاوند درجه یک با این بیماری احتمال ابتلا به این زن را افزایش می دهد.

پیش آگهی برای زن مبتلا به اندومتریوز چیست؟

آندومتریوز معمولاً بیماری سالهای تولید مثل است و معمولاً بعد از رسیدن زن یائسگی علائم از بین می رود. برای زنانی که علائم را تجربه می کنند ، تعدادی از روش های درمانی برای تسکین در دسترس است. در مورد ناباروری مرتبط با آندومتریوز ، درمان هایی نیز وجود دارد که به افزایش شانس ابتلا به زن کمک می کند.

گروه پزشکی هرا شامل :

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی جهت درمان انواع بیماری های زنان، جراحی زیبایی زنان از جمله تنگ واژن ، سفید کردن واژن و … ، انواع روش های زایمان مانند زایمان سزارین ، زایمان طبیعی و …

متخصص تغذیه جهت نقش تغذیه قبل از ازدواج ، اهمیت تغذیه در زیبایی زنان ، نقش تغذیه در تعیین جنسیت و …

فلوشیپ جراحی پستان جهت انجام بسیاری از موارد همچون جراحی زیبایی سینه ، درمان سرطان پستان ، جراحی زیبایی شکم ، جراحی های عمومی و … می باشد .

راه های ارتباطی با گروه پزشکی هرا

شماره تماس : ۶۶۹۳۳۹۰۶

پیج اینستاگرام گروه پزشکی هرا

تیم فنی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه