درمان تبخال تناسلی

تبخال دستگاه تناسلی چیست؟

تبخال دستگاه تناسلی نوعی STD (بیماری مقاربتی که از راه رابطه جنسی انتقال می یابد ) است که در اثر دو نوع ویروس ایجاد می شود. ویروس ها به ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2) گفته می شود

درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی

تبخال دهان چیست؟

تبخال دهان معمولاً در اثر HSV-1 ایجاد می شود و می تواند منجر به زخم یا تاول های در دهان و اطراف آن شود. با این حال ، بیشتر افراد هیچ علامتی ندارند. بیشتر افراد مبتلا به تبخال دهان در دوران کودکی یا بزرگسالی از تماس غیر جنسی با بزاق آلوده می شوند.

آیا بین تبخال دستگاه تناسلی و تبخال دهان ارتباطی وجود دارد؟

تبخال دهان ناشی از HSV-1 می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی از دهان به دستگاه تناسلی سرایت کند. به همین دلیل است که برخی از موارد تبخال دستگاه تناسلی در اثر HSV-1 ایجاد می شود.

تبخال دستگاه تناسلی چقدر شایع است؟

تبخال دستگاه تناسلی در ایالات متحده شایع است. بیش از یک نفر از هر شش نفر در سنین 14 تا 49 سال به تبخال دستگاه تناسلی مبتلا هستند.

چگونه تبخال دستگاه تناسلی گسترش می یابد؟

با داشتن رابطه جنسی واژینال ، مقعد و یا دهان با کسی که به این بیماری مبتلا باشد ، می توانید تبخال دستگاه تناسلی دریافت کنید.

اگر تبخال ندارید ، در صورت تماس با ویروس تبخال به این بیماری مبتلا می شوید:

    شما می توانید از یک شریک جنسی که زخم قابل مشاهده ای ندارد یا ممکن است کسی را نشناسد که مبتلا شده است ، تبخال بگیرید. در صورت دریافت رابطه جنسی دهانی از شریک جنسی که دارای تبخال دهان است ، همچنین ممکن است به تبخال دستگاه تناسلی مبتلا شوید.

شما از صندلی های توالت ، ملافه یا استخر شنا یا از دست زدن به اشیاء اطراف خود مانند صابون یا حوله ها تبخال نخواهید داشت. اگر سؤال دیگری درباره شیوع تبخال دارید ، در مورد نگرانی های خود با شماره تماس حاصل نمایید .

چگونه می توان خطر ابتلا به تبخال دستگاه تناسلی را کاهش داد؟

اگر از نظر جنسی فعال هستید ، می توانید کارهای زیر را انجام دهید تا احتمال ابتلا به تبخال دستگاه تناسلی را کاهش دهید:

    در یک رابطه متقابل طولانی مدت متقابل با شریک زندگی خود که به بیماری STD آلوده نیستید (مثلاً شریک زندگی آزمایش شده و دارای نتایج تست منفی STD) باشید.

هر بار که رابطه جنسی دارید ، استفاده از کاندوم لاتکس راه صحیحی است.

توجه داشته باشید که همه زخم های تبخال در مناطقی که توسط کاندوم لاتکس پوشیده شده اند رخ نمی دهند. همچنین ویروس تبخال می تواند از مناطقی از پوست که دارای تبخال قابل مشاهده نیستند رها شود (ریخته شود). به همین دلایل ، کاندوم ممکن است کاملاً شما را از ابتلا به تبخال محافظت نکند.

آیا تبخال تناسلی بر جنین تاثیر می گذارد ؟

اگر باردار هستید و تبخال دستگاه تناسلی دارید ، مراجعه به متخصص زنان در دوران بارداری برای شما بسیار مهم است . همچنین اگر تاکنون در معرض تبخال دستگاه تناسلی بوده اید ، به پزشک خود بگویید. برخی تحقیقات حاکی از آن است که عفونت تبخال دستگاه تناسلی ممکن است منجر به سقط جنین شود ، یا این امر باعث زایمان زودرس می شود .

عفونت تبخال می تواند از شما به فرزندتان قبل از تولد منتقل شود ، اما بیشتر در هنگام زایمان به نوزاد شما منتقل می شود. این می تواند منجر به یک عفونت بالقوه کشنده در کودک شما (به نام تبخال نوزادان) شود. مهم است که از ابتلا به تبخال در دوران بارداری خودداری کنید. اگر باردار هستید و تبخال دستگاه تناسلی دارید ، ممکن است در اواخر بارداری داروی ضد تبخال به شما پیشنهاد شود. این دارو ممکن است خطر ابتلا به علائم تبخال دستگاه تناسلی را در زمان زایمان کاهش دهد. در زمان زایمان ، پزشک باید شما را از نظر ابتلا به زخم تبخال به دقت معاینه کند. اگر در هنگام زایمان علائم تبخال دارید ، معمولاً زایمان سزارین برای شما استفاده می شود .

چگونه می توانم از ابتلا به تبخال دستگاه تناسلی مطلع شوم؟

بیشتر افرادی که تبخال دستگاه تناسلی دارند هیچ علائمی ندارند یا علائم بسیار خفیفی دارند. شما ممکن است متوجه علائم خفیف نشوید و یا ممکن است آنها را برای یک بیماری پوستی دیگر مانند یک جوش یا موهای زائد اشتباه بگیرید. به همین دلیل ، بیشتر افرادی که تبخال دارند ، آن را نمی دانند.

زخم تبخال معمولاً به عنوان یک یا چند تاول روی یا در اطراف دستگاه تناسلی ، دهان و … ظاهر می شود که ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا بهبود یابد.

افرادی که شیوع اولیه تبخال را تجربه می کنند ، می توانند شیوع مکرر داشته باشند ، به خصوص اگر به HSV-2 آلوده باشند. شیوع های مکرر معمولاً کوتاهتر و شدیدتر از شیوع اول است. اگرچه عفونت تا آخر عمر در بدن باقی می ماند ، ممکن است با گذشت زمان تعداد شیوع آن کاهش یابد.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم یا اینکه شریک زندگی تان دارای علائم بیماری مزمن STD باشد باید توسط پزشک معاینه شوید. علائم STD می تواند شامل یک درد غیرمعمول ، ترشح دستگاه تناسلی بویایی ، سوزش هنگام ادرار ، یا خونریزی بین زنان در دوره ها باشد.

گروه پزشکی هرا شامل :

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی جهت درمان انواع بیماری های زنان، جراحی زیبایی زنان از جمله تنگ واژن ، سفید کردن واژن و … ، انواع روش های زایمان مانند زایمان سزارین ، زایمان طبیعی و …

متخصص تغذیه جهت نقش تغذیه قبل از ازدواج ، اهمیت تغذیه در زیبایی زنان ، نقش تغذیه در تعیین جنسیت و …

فلوشیپ جراحی پستان جهت انجام بسیاری از موارد همچون جراحی زیبایی سینه ، درمان سرطان پستان ، جراحی زیبایی شکم ، جراحی های عمومی و … می باشد .

راه های ارتباطی با گروه پزشکی هرا

شماره تماس : ۶۶۹۳۳۹۰۶

پیج اینستاگرام گروه پزشکی هرا

تشخیص تبخال تناسلی چگونه است؟

جراح و متخصص زنان شما با مشاهده ساده علائم ممکن است تبخال دستگاه تناسلی را تشخیص دهد. ارائه دهندگان همچنین می توانند نمونه ای از زخم ها را بگیرند و آن را آزمایش کنند. در شرایط خاص ، ممکن است از یک آزمایش خون برای جستجوی آنتی بادی های تبخال استفاده شود.

لطفا توجه داشته باشید: آزمایش خون تبخال می تواند به شما در تعیین عفونت تبخال کمک کند. این نمی تواند به شما بگوید چه کسی به شما عفونت داده است یا چه مدت مبتلا شده اید.

آیا می توان تبخال را درمان کرد؟

درمانی برای تبخال وجود ندارد. با این حال ، داروهایی وجود دارد که می تواند از شیوع آن جلوگیری کند. یکی از این داروهای ضد تبخال می تواند روزانه مصرف شود و احتمال ابتلا به این عفونت را به شریک جنسی شما کم می کند .

اگر من تحت درمان قرار نگیرم ، چه اتفاقی می افتد؟

تبخال دستگاه تناسلی می تواند باعث زخم های تناسلی دردناک شود ای جلوگیری از انتشار تبخال به قسمت دیگری از بدن ، زخم ها را لمس نکنید تا مانع از انتشار آن ها شوید . اگر لکه ها یا مایعات را لمس می کنید ، بلافاصله دستان خود را کاملاً بشویید تا از انتشار عفونت خود جلوگیری کنید . اگر باردار هستید ، می تواند برای شما و جنین در حال رشد یا نوزاد تازه متولد شده مشکلاتی ایجاد کند. برخی از درمان ها می تواند تا حدودی مانع از انتقال این ویروس به جنین شما شوند. اما اگر درمان نکنید برای جنین شما مشکلاتی به وجود می آید .

آیا در صورت ابتلا به تبخال هنوز می توانم رابطه جنسی داشته باشم؟

اگر تبخال دارید ، باید با شریک جنسی خود صحبت کنید. استفاده از کاندوم ممکن است به کاهش این خطر کمک کند اما از خطر به طور کامل خلاص نمی شود. ابتلا به زخم یا علائم دیگر تبخال می تواند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد. حتی اگر علایمی نداشته باشید ، باز هم می توانید شرکای جنسی خود را آلوده کنید. 

سایر مطالب

علل ناباروری در زنان

درمان ناباروری

بهترین متخصص زنان در غرب تهران

سفید کردن واژن

تنگ کردن واژن با لیزر

 

کلینیک هرا

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه