دکتر زهرا سیفی

متخصص زنان ، زایمان و نازایی
روزهای کاری : شنبه ها از ساعت 13 الی 16
تعداد مقاله : 6

زایمان سزارین

زایمان سزارین

زایمان سزارین ، یکی از شیوه های زایمان است که در آن، از طریق ایجاد برش های جراحی در ناحیه شکم و رحم مادر، نوزاد به دنیا می آید. در بسیاری از موارد، زمان این جراحی از قبل تعیین می شود، اما گاهی پیش می آید که مادری به صورت اورژانسی باید تحت عمل سزارین قرار بگیرد.

دلایل انجام زایمان سزارین

 • ممکن است انقباضات به حدی نباشد که رحم به اندازه کافی برای خارج شدن نوزاد باز شده باشد.
 • در صورتی که نگرانی در خصوص سلامت نوزاد وجود داشته باشد، مانند مشاهده ضربان قلب نامنظم نوزاد.
 • چند قلوزایی، در بارداری های دوقلویی و سه قلویی، سزارین انجام خواهد شد.
 • در مواقعی که نوزادی زودتر از زمان مقرر به دنیا بیاید.
 • در صورتی که نوزاد در پوزیشن خوبی نباشد.
 • در صورتی که نوزاد، جثه بزرگی داشته باشد.
 • در صورت وجود بیماری های نقص سیستم ایمنی در مادر.
 • در صورت ابتلای مادر به دیابت و یا فشار خون بالا.
 • ترس مادر از زایمان طبیعی.
زایمان سزارین

زایمان سزارین

تصمیم به انجام زایمان سزارین، به عواملی مانند سابقه انجام سزارین، تعداد دفعات انجام سزارین، و بیمارستانی که مادر در آن بستری می شود، بستگی دارد. جهت گرفتن چنین تصمیمی، حتما با پزشک خود مشاوره هایی را داشته باشید.

زایمان سزارین نیز همانند سایر شیوه های جراحی، می تواند عوارضی را برای فرد به همراه داشته باشد. بعد از سزارین، معمولا مادر بایستی یک شب را در بیمارستان بماند. افزایش تعداد دفعات انجام این نوع زایمان، می تواند مشکلات و عوارض پزشکی را در زایمان های بعدی به همراه داشته باشید، به همین خاطر، سزارین به افرادی که خواهان چندین بچه هستند، توصیه نمی شود.

آمادگی قبل از زایمان سزارین

قبل از زایمان سزارین، پرستار شما را برای جراحی آماده می کند. ابتدا، تزریق داخل وریدی انجام می شود، تا مایعات و داروهای مورد نیاز در طول جراحی، به بدن مادر منتقل شود. ناحیه شکم نیز کاملا تمیز خواهد شد. سپس، کاتتری داخل پیشابراه قرار داده می شود، تا مثانه کامل تخلیه شود.

خالی بودن مثانه، احتمال بروز آسیب و صدمه حین جراحی را به حداقل می رساند. معمولا جهت پیشگیری از بروز عفونت، قبل از جراحی، داروهای آنتی بیوتیک به مادر داده خواهد شد.

در طول زایمان سزارین، از چه نوع بیهوشی استفاده می شود؟

زایمان سزارین با بیهوشی عمومی، و یا بی حسی نخاعی صورت می گیرد. در صورتی که زایمان با بیهوشی عمومی انجام شود، مادر متوجه چیزی نخواهد شد. اما در بی حسی نخاعی، قسمت های تحتانی بدن، با تزریق ماده ای به نخاع، بی حس می شوند.

زایمان-سزارین-3

روند انجام زایمان سزارین به چه صورت می باشد؟

ابتدا، برشی به صورت افقی و یا عمودی، بر روی پوست و دیواره شکم ایجاد می شود. اندازه برش در حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر می باشد. عضلات و ماهیچه های شکم از هم جدا شده، و نیازی به برش بیشتر نخواهد بود. برش های موجود بر روی دیواره رحم، نیز به صورت افقی و یا عمودی زده می شوند.

نوزاد از راه برش ایجاد شده، به دنیا می آید، بند ناف بریده و در نهایت، جفت نیز خارج خواهد شد. در پایان، رحم و شکم نیز بخیه زده می شوند.

بعد از پایان زایمان، مادر به هوش می آید، و قادر به نگه داشتن نوزاد خود می باشد. مواردی هم چون فشار خون، ضربان قلب و حجم خون بررسی می شود. زمان مناسب شیردهی را از پزشک خود بخواهید. البته این نکته را بدانید که زایمان سزارین به معنای عدم توانایی در شیر دادن نوزاد نمی باشد.

بعد از زایمان سزارین ، بهتر است مادر مدت زمانی را به استراحت بپردازد، و جهت انجام کارهای روزانه خود از فردی کمک بگیرد.

بلافاصله بعد از جراحی، کاتتر از مثانه برداشته می شود.

ممکن است تا چند روز بعد از زایمان، جای بخیه های شکم درد بگیرد، به همین خاطر، داروهای مسکن نیز از سوی پزشک تجویز خواهد شد. قرار دادن پارچه ای گرم بر روی بخیه ها نیز می تواند در کاهش درد، موثر باشد.

دوران نقاهت و استراحت زایمان سزارین به چه صورت می باشد؟

مدت زمان بستری بودن در بیمارستان، به دلیل انجام سزارین و طول مدت جراحی بستگی دارد. احساس درد اطراف بخیه، خونریزی با و یا بدون لخته، کاملا طبیعی است. شدت این علائم در هر خانمی و در هر زایمانی، متفاوت می باشد.

در طول دوران نقاهت، ممکن است مادر با علائم و نشانه های زیر روبرو شود:

 • تشدید درد و انقباض نسبتا خفیف، به خصوص هنگام شیر دادن
 • خونریزی و ترشح، به مدت ۴ تا ۶ هفته
 • خونریزی همراه با لخته
 • احساس درد در ناحیه بخیه ها
 • قرمزی نواحی اطراف بخیه
 • احساس درد به هنگام ادرار

جهت پیشگیری از بروز عفونت، بهتر است از قرار دادن اجسام خارجی در ناحیه واژن و یا برقراری رابطه جنسی خودداری شود. انجام فعالیت های سنگین و ورزش، تا بهبودی کامل ممنوع می باشد.

در طول دوران بارداری، مصرف میزان کافی آب در طول روز، داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب و مصرف به موقع داروهای تجویز شده، ضروری و مهم می باشد. مادر نیز بایستی به اندازه کافی استراحت داشته باشد. مصرف زیاد آب به رفع یبوست و جبران میزان خون از دست رفته کمک می کند.

در این دوره خوردن غذاهایی مانند گوشت یا مرغ آب پز و سبزیجات پخته مثل هویج، کدو، سیب زمینی و آب رقیق کمپوت مناسب ترند. جهت رفع یبوست نیز، مصرف روغن زیتون توصیه می شود. به یاد داشته باشید که هنگام دفع ادرار و اجابت مزاج به بخیه ها فشار وارد نکنید، برای این کار از توالت فرنگی استفاده کنید.

بهتر است مادر شکم خود را با شکم بند ببندد، این کار را می توانید با پوشیدن یک شلوار تقریبا نرم و جذب انجام دهید، دقت داشته باشید که نباید به بخیه های شما فشاری وارد شود.

برخی عوارض زایمان سزارین عبارت است از:

  • عفونت
  • از دست دادن حجمی از خون
  • لخته شدن خون در پاها، ارگان های لگنی، و یت حتی ریه ها
  • آسیب و صدمه به روده و یا مثانه
  • حساسیت و واکنش به داروهای بی حس کننده
  • سردرد
در طول دوران بارداری، مصرف میزان کافی آب در طول روز، داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب و مصرف به موقع داروهای تجویز شده، ضروری و مهم می باشد. مادر نیز بایستی به اندازه کافی استراحت داشته باشد. مصرف زیاد آب به رفع یبوست و جبران میزان خون از دست رفته کمک می کند.

                                                            باتشکر مدیریت سایت کلینیک هرا

پاسخ

3 × چهار =