علائم بیماری اندومتریوز

بیماری اندومتریوز

آندومتریوز رشد غیرطبیعی سلول ها مشابه سلول هایی است که داخل رحم را تشکیل می دهد اما در مکانی خارج از رحم است. آندومتریوز بیشتر در اعضای دیگر لگن مشاهده می شود. علت دقیق آندومتریوز مشخص نشده است.

آندومتریوز در خانمهایی که نازایی را تجربه می کنند بیشتر از زنان بارور است اما این بیماری لزوماً باعث ناباروری نمی شود.

بیشتر زنان مبتلا به آندومتریوز علائمی ندارند. با این حال ، هنگامی که زنان علائم و علائم اندومتریوز را تجربه می کنند ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد لگن که ممکن است در دوران قاعدگی بدتر شود
  • مقاربت دردناک
  • حرکات دردناک روده یا ادرار کردن
  • ناباروری

درد لگن در دوران قاعدگی یا تخمک گذاری می تواند نشانه آندومتریوز باشد ، اما ممکن است در زنان عادی نیز رخ دهد.

علائم بیماری اندومتریوز

آندومتریوز براساس الگوی علائم زن و بعضی اوقات در حین معاینه جسمی ممکن است مشکوک باشد ، اما تشخیص قطعی معمولاً توسط جراحی ، که معمولاً توسط لاپاروسکوپی انجام می شود ، تأیید می شود.

درمان آندومتریوز شامل دارو و جراحی هم برای تسکین درد و هم در درمان ناباروری در صورت تمایل به بارداری است.

آندومتریوز چیست؟

آندومتریوز رشد غیرطبیعی بافت آندومتر است مانند آنچه که قسمت داخلی رحم را خط می کند ، اما در مکانی خارج از رحم است. بافت آندومتر هر ماه در دوران قاعدگی ریخته می شود. مناطقی از بافت آندومتر که در مکانهای خارج رحمی یافت می شود به کاشت آندومتر گفته می شود. این ضایعات بیشتر در تخمدانها ، لوله‌های فالوپ ، سطح رحم ، روده و بر روی غشای غشای حفره لگنی یافت می شود (یعنی صفاق). کمتر دیده می شود که واژن ، گردن رحم و مثانه را درگیر می کند. بندرت ممکن است آندومتریوز در خارج از لگن رخ دهد. آندومتریوز معمولاً خوش خیم هستند (یعنی غیر سرطانی).

مراحل اندومتریوز

آندومتریوز با توجه به محل دقیق ، وسعت و عمق کاشت اندومتریوز و همچنین وجود و شدت بافت اسکار به یکی از چهار مرحله (I- حداقل ، II خفیف ، III متوسط ​​و IV شدید) طبقه بندی می شود. و وجود و اندازه کاشت آندومتر در تخمدان ها. بیشتر موارد آندومتریوز به صورت حداقل یا خفیف طبقه بندی می شوند ، به این معنی که کاشت سطحی و جای زخم خفیف وجود دارد. آندومتریوز متوسط ​​و شدید به طور معمول منجر به کیست و زخم شدیدتر می شود. مرحله آندومتریوز مربوط به میزان علائمی که یک زن تجربه می کند نیست ، اما ناباروری با آندومتریوز مرحله چهارم شایع است.

همچنین شما می توانید مقاله سفید کردن واژن را مطالعه نمایید .

علائم و نشانه های اندومتریوز چیست؟

در حقیقت ، بیشتر زنانی که به اندومتریوز مبتلا هستند علائمی ندارند. از بین کسانی که علائم را احساس می کنند، شایع ترین علائم شامل موارد زیر است:

    درد (معمولاً لگن) که معمولاً درست قبل از قاعدگی رخ می دهد و بعد از قاعدگی کاهش می یابد

    مقاربت دردناک

    گرفتگی در حین مقاربت

    گرفتگی یا درد هنگام حرکات روده یا ادرار کردن

    ناباروری

    درد با معاینات لگن

شدت درد از ماه به ماه دیگر متفاوت است و می تواند در بین افراد مبتلا بسیار متفاوت باشد. برخی از خانمها بدتر شدن تدریجی علائم را تجربه می کنند ، در حالی که برخی دیگر بدون درمان می توانند برطرف کننده درد باشند.

درد لگن در زنان مبتلا به آندومتریوز تا حدی به جایی بستگی دارد که اندومتریوز در آن قرار دارد.

    درد می تواند هنگامی ایجاد شود که آندومتریوز باعث ایجاد زخم در بافت های اطراف شوند. به نظر می رسد هیچ ارتباطی بین شدت درد و میزان بیماری آناتومیکی وجود ندارد.

آندومتریوز می تواند یکی از دلایل ناباروری برای زوج های سالم باشد.. دلایل کاهش باروری در بسیاری از بیماران مبتلا به آندومتر قابل درک نیست. آندومتریوز ممکن است باعث ایجاد بافت اسکار در لگن شود. اگر تخمدان ها و لوله های فالوپی درگیر شوند ، ممکن است فرآیندهای مکانیکی درگیر در انتقال تخمهای بارور شده به لوله ها تغییر یابد. از طرف دیگر ، ضایعات آندومتر ممکن است مواد التهابی ایجاد کنند ، که بر تخمک گذاری ، لقاح و کاشت اثر منفی می گذارد.

همچنین شما می توانید مقاله تنگ کردن وازن با لیزر را مطالعه نمایید .

علائم دیگری که می تواند مربوط به آندومتریوز باشد شامل این موارد است

    درد شکم پایین

    اسهال و یا یبوست

    کمر درد،

    خستگی مزمن

    قاعدگی نامنظم یا سنگین

    ادرار دردناک ، یا

    ادرار خونین (خصوصاً در دوران قاعدگی).

علائم نادر آندومتریوز شامل درد قفسه سینه یا سرفه خون به دلیل اندومتریوز در ریه ها و سردرد و / یا تشنج ناشی از اندومتریوز در مغز است.

آیا آندومتریوز خطر ابتلا به سرطان در خانم را افزایش می دهد؟

برخی از مطالعات بر این باورند كه زنان مبتلا به آندومتریوز در معرض خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان تخمدان ، معروف به سرطان تخمدان های اپیتلیال (EOC) هستند. این خطر در خانمهایی که آندومتریوز و ناباروری اولیه دارند (بیشتر کسانی که هرگز بارداری را درک نکرده اند) بیشتر است. استفاده از قرصهای ضدبارداری خوراکی ترکیبی (OCPs) که بعضا در درمان آندومتریوز مورد استفاده قرار می گیرد ، به نظر می رسد که این خطر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

دلایل ارتباط بین اندومتریوز و سرطان تخمدان به روشنی مشخص نشده است. احتمال دیگر این است که وجود آندومتریوز ممکن است با سایر عوامل ژنتیکی یا محیطی مرتبط باشد که در افزایش خطر زنان در ایجاد سرطان تخمدان مؤثر است.

همچنین شما می توانید مقاله زایمان سزارین را مطالعه نمایید .

چه عواملی باعث آندومتریوز می شود؟

علت اندومتریوز ناشناخته است. یک تئوری این است که بافت آندومتر در مکان های غیرمعمول با جریان معکوس آوار قاعدگی از طریق لوله های فالوپ به داخل حفره های لگن و شکم سپرده می شود. علت این عادت ماهانه رتروگراد کاملاً مشخص نیست. واضح است که قاعدگی رتروگراد تنها دلیل آندومتریوز نیست ، زیرا بسیاری از زنانی که قاعدگی را به صورت رتروگراد انجام داده اند این بیماری را ایجاد نمی کنند.

احتمال دیگر این است که مناطقی که اندامهای لگن را پوشانده است دارای سلولهای بدوی باشد که قادر به شکل دیگر بافتها مانند آندومتر باشند. (این فرآیند متاپلازی coelomic نامیده می شود.)

آیا آندومتریوز باعث نازایی می شود؟

آندومتریوز در زنان نابارور شایع تر است ، در مقایسه با کسانی که بارداری را درک کرده اند. با این حال ، بسیاری از زنان مبتلا به آندومتریوز تایید شده قادر به درک بدون مشکل هستند ، به خصوص اگر این بیماری خفیف یا متوسط ​​باشد. تخمین زده می شود که حداکثر 70 درصد از زنان مبتلا به آندومتریوز خفیف یا متوسط ​​طی سه سال بدون هیچ درمان خاصی تصور می شوند.

دلایل کاهش باروری در هنگام وجود آندومتریوز کاملاً درک نشده است. این احتمال وجود دارد که هم عوامل آناتومیکی و هم هورمونی در کاهش باروری نقش داشته باشند. وجود آندومتریوز ممکن است باعث ایجاد اسکار (چسبندگی) قابل توجهی در لگن شود که می تواند ساختارهای آناتومیکی نرمال را تحریف کند. از طرف دیگر ، آندومتریوز با تولید مواد التهابی تأثیر منفی بر تخمک گذاری ، لقاح تخم مرغ و یا کاشت جنین دارد. ناباروری مرتبط با آندومتریوز در خانمهایی که اشکال آناتومیکی شدید دارند ، بیشتر دیده می شود.

گزینه های درمانی ناباروری مرتبط با اندومتریوز متنوع است ، اما اکثر پزشکان معتقدند که عمل جراحی نسبت به درمان پزشکی برای آندومتریوز برتر است. در صورت لزوم ، فن آوری تولید مثل کمک می تواند به عنوان یک ماده کمکی یا جایگزین برای درمان جراحی نیز استفاده شود.

آیا رژیم غذایی بر آندومتریوز تأثیر می گذارد؟

هیچ اطلاعاتی به دست نیامده است که نشان می دهد اصلاح رژیم غذایی می تواند از علائم اندومتریوز جلوگیری کند یا آن را کاهش دهد. یک مطالعه نشان داد مصرف زیاد سبزیجات و میوه با خطر کمتری از ابتلا به آندومتریوز همراه است ، در حالی که مصرف بیشتر گوشت قرمز با خطر بیشتری همراه بود. هیچ ارتباطی با مصرف الکل ، شیر یا قهوه مشاهده نشده است. مطالعات بیشتر لازم است تا مشخص شود آیا رژیم غذایی در ایجاد آندومتریوز نقش دارد یا خیر.

گروه پزشکی هرا شامل :

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی جهت درمان انواع بیماری های زنان، جراحی زیبایی زنان از جمله تنگ واژن ، سفید کردن واژن و … ، انواع روش های زایمان مانند زایمان سزارین ، زایمان طبیعی و …

متخصص تغذیه جهت نقش تغذیه قبل از ازدواج ، اهمیت تغذیه در زیبایی زنان ، نقش تغذیه در تعیین جنسیت و …

فلوشیپ جراحی پستان جهت انجام بسیاری از موارد همچون جراحی زیبایی سینه ، درمان سرطان پستان ، جراحی زیبایی شکم ، جراحی های عمومی و … می باشد .

راه های ارتباطی با گروه پزشکی هرا

شماره تماس : ۶۶۹۳۳۹۰۶

پیج اینستاگرام گروه پزشکی هرا

کلینیک هرا

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه