دکتر آزاده افضل زاده

متخصص زنان ، زایمان و نازایی
روز های کاری : شنبه ها و چهارشنبه ها از ساعت 16 الی 19
تعداد مقاله : 7

عمل کورتاژ

عمل کورتاژ

کورتاژ عملیاتی است که بافت داخلی را از داخل رحم (رحم) پاک می کند. برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماریها، از جمله خونریزی غیرطبیعی و پس از سقط جنین استفاده می شود. اما علل های مهمی که در آن از عمل کورتاژ استفاده می شود چیست ؟

عمل کورتاژ

عمل کورتاژ

کورتاژ چیست؟

گاهی بانوان با خونریزی های نامنظم قاعدگی و یا یافته های غیرطبیعی سونوگرفی های به متخصص زنان مراجعه می کنند. د در این صورت کاندید عمل کورتاژ تشخیصی به شمار می آیند. علاوه بر ترش و نگرانی که مردم از کورتاژ دارند باید بدانید که این روش یک عمل کوتاه و بدون عارضه خاص می باشد که بیماران در مدت چند ساعت باید آن را انجام دهند. هدف اصلی از انجام این عمل جراحی نمونه گیری از رحم و دهانه رحم می باشد. نمونه گیری انجام شده به آزمایشگاه پاتوبیولوژی انتقال داده می شود و بر اساس جواب آن جراح و متخصص زنان اقدام به انجام بهترین روش درمانی می نماید.

به چه علت از عمل کورتاژ استفاده می شود؟

عمل کورتاژ به باز کردن دهانه رحم و سپس حذف بافت از داخل رحم (کورتاژ) اشاره دارد.

این روش برای تشخیص اینکه چرا خونریزی غیرطبیعی دارید، خونریزی پس از یائسگی یا سلول اندومتری غیرطبیعی انجام می شود انجام می شود. یک نمونه کوچک از بافت به آزمایشگاه فرستاده می شود، به پاتولوژیست امکان می دهد شرایطی نظیر پولیپ و سرطان رحم را شناسایی کند.

دلایل انجام عمل کورتاژ

کورتاژ همچنین می تواند برای حذف تمام محتویات از داخل رحم خود، به عنوان مثال پس از سقط جنین یا خونریزی، برای حذف بقایا از جفت پس از زایمان، و یا برای حذف پولیپ استفاده می شود.

آمادگی لازم برای انجام عمل کورتاژ

دکتر شما قبل از یک عمل کورتاژ از شما یک سوال می پرسد. اطمینان حاصل کنید که اگر باردار یا حامله هستید یا اگر سابقه خونریزی دارید یا آلرژی دارید، به آنها بگویید. شما باید هر دستورالعمل مربوط به نوشیدن و خوردن را که از قبل به شما اطلاع داده می شود باید دنبال کنید.

گاهی اوقات پزشک شما ممکن است چند ساعت قبل از عمل، با دارو یا با یک میله کوچک به نام لامیناریا، که به داخل دهانه رحم وارد شده است، شروع به گسترش دهانه رحم شما کند.

صحبت های دکتر آزاده افضل زاده، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی

مراحل کورتاژ چگونه است؟

عمل کورتاژ معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، اما همچنین می تواند با اپیدورال انجام شود، جایی که نسبت به کمر درد یا با بی حسی موضعی، جایی که در آن فقط ناحیه دهانه رحم شما بی حس می شود، انجام می شود.

هنگامی که شما هر چیزی را احساس نمی کنید، پزشک شما یک وسیله به نام spulum را به واژن شما وارد می کند تا بتواند دهانه رحم را ببیند. آنها به آرامی دهانه رحم را با استفاده از یک سری میله های ضخیم گسترش می دهند. سپس میله ها را حذف می کنند و یک وسیله به نام curette را وارد می کنند تا پوشش رحم را از بین ببرند. این نیز می تواند با مکش انجام شود.

این کار معمولا ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد، اما چند ساعت پس از آن باید در بازیابی صبر کنید.

نکات بعد از عمل کورتاژ

اگر شما یک بیهوشی عمومی داشته اید، به موقع به بهبودی خود ادامه دهید و هنگامی که به خانه برمی گردید، باید فردی از شما مراقبت کند. همچنین باید حداقل ۲۴ ساعت بعد از عمل، رانندگی نکیند و الز مصرف الکل بپرهیزید. در یک یا دو روز می توانید به فعالیت های عادی بازگردید.

راه های ارتباطی با متخصص زنان کلینیک هرا

شماره تماس : ۶۶۹۳۳۹۰۶

پیج اینستاگرام کلینیک هرا

بعد از کورتاژ ممکن است احساس ناراحتی  داشته باشید که می توانید با کنترل کنید. شما ممکن است ۱۰ تا ۱۴ روز خونریزی داشته باشید، که ممکن است هنگام فعالیت بدنی مانند بلند کردن، شدیدتر شود. استفاده از پماد بهداشتی و نه تامپون. دوره بعدی شما نیز ممکن است سنگین تر از حد معمول باشد.

شما باید دکتر خود را ۱ تا ۲ هفته پس از این روش ملاقات نمایید، اما اگر مشکلات زیر در شما وجود داشت هر چه سریع تر به متخصص زنان خود مراجعه نمایید

 • خونریزی پس از یائسگی
 • تب
 • گرفتگی بیش از ۴۸ ساعت
 • بدتر شدن درد
 • ترشح ناخوشایند از واژن
 • چه چیزی ممکن است اشتباه باشد

عوارض عمل کورتاژ

عوارض در طی یا بعد از کورتاژ نادر هستند، اما شامل موارد زیر می شوند:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • سوراخ رحم
 • واکنش به بیهوشی
 • زخم رحم، منجر به ناباروری یا تغییرات قاعدگی شما – شناخته شده به عنوان سندرم Asherman، این بسیار نادر است و اغلب می تواند با جراحی درمان شود.

سایر مقالات

سوالات رایج ناباروری

علل ناباروری در زنان

درمان ناباروری

بهترین متخصص زنان در غرب تهران

پاسخ

چهار × سه =