هیستروسکوپی

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی یک روش ساده کم تهاجم، بدون نیاز به بستری در بیمارستان و با یک بیهوشی بسیار ضعیف می باشد . این روش یکی از بهترین روش های تشخیص و درمانی بسیاری از بیماری های زنان به شمار می آید .

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی

آمادگی قبل از هیستروسکوپی

یک هفته قبل از هیستروسکوپی، ممکن است به شما توصیه شود:

آزمایش هایی همچون آزمایش خون، تست بارداری و … ممکن است نیاز داشته باشید تا پزشک اطلاعات مناسبی از وضعیت شما بدست آورد . در صورت بارداری نمی توانید از این تست استفاده کنید .

توقف سیگار کشیدن : در این روش به علت استفاده از بیهوشی به شما توصیه می شود که سیگار کشیدن را برای مدتی ترک کنید . ترک سیگار منجر به کاهش عوارض ناشی از بیهوشی می شود .

درصورتی که برای درمان فیبروم رحم می خواهید از این روش استفاده نمایید، ممکن است نیاز به مصرف دارو قبل از آن داشته باشید .

انتخاب بیهوشی

هيستروسكوپي معمولا تحت بي حسي انجام نمي شود، و با بیهوشی مورد استفاده قرار می گیرد .

در روز هیستروسکوپی

اگر شما یک بیهوشی عمومی دارید، چند ساعت قبل از جراحی نباید چیزی میل کنید .

از لباس های راحتی برای روز جراحی خود استفاده کنید .

بهتر است یکی از نزدیکان خود را به عنوان همراه، در کنار خود داشته باشید .

مراحل هیستروسکوپی

هیستروسکوپی معمولا بین 5 تا 30 دقیقه طول می کشد. در هنگام انجام این روش ممکن است به وسیله دستگاه اسپکولوم نیاز به باز نگه داشتن واژن باشد . سپس واژن و دهانه رحم با ضد عفونی و تمیز می شوند . یک هیستروسکوپ (لوله طولانی و نازک حاوی نور و دوربین) به رحم شما منتقل می شود . ممکن است باعث ایجاد کمی درد شود . مایع به آرامی به رحم پمپ می شود تا پزشک شما بتواند داخل آن را ببیند . دوربین عکس ها را به یک مانیتور می فرستد تا پزشک یا پرستار متخصص شما بتواند علائم غیر طبیعی را تشخیص دهد .

بیشتر بخوانید
نسل جدید ویروس کرونا

اگر در هر لحظه متوجه شوید که این روش خیلی ناراحت کننده است، به دکتر یا پرستار بگویید. در بعضی موارد، نمونه کوچکی از بافت از پوشش لگن ممکن است برای آزمایش بیشتر برداشته شود. این به عنوان بیوپسی آندومتر شناخته می شود.

مراقبت های بعد از هیستروسکوپی

شما باید پس از هیستروسکوپی می توانید به خانه بازگردید، به علت استفاده از بیهوشی ممکن است نیاز به چند ساعت استراحت در بیمارستان دارید .

در صورت ایستفاده از بی حسی موضعی، معمولا در همان روز یا روز می توانید به فعالیت های عادی خود بپردازید. اگر شما یک بیهوشی عمومی داشتید، ممکن است لازم باشد چند روز نیاز به استراحت داشته باشید .

انواع هیستروسکوپی

هیستروسکوپی تشخیصی

از این روش برای تشخیص چسبندگی ها، فیبروم رحم، پولیپ و وضعیت کلی داخل رحم مورد استفاده قرار می گیرد .

هیستروسکوپی درمانی

در این روش در صورت وجود مشکل می توان فیبروم را به طور کامل برداشت، فیبروم ها رو خارج نمود و چسبندگی های داخل رحم را جدا کرده و … را انجام داد .

تفاوت هیستروسکوپی و کورتاژ

در گذشته بیمارانی که ضخامت داخل رحم آن ها افزایش پیدا می کرد و یا خونریزی های غیر عادی برای آن ها ایجاد می شد و یا به هر علتی دچار پولیپ و مواردی همچون این ها برای بیماران گزارش داده می شد، از کورتاژ تشخیصی برای آن ها استفاده می کردند . در این روش از یک وسیله به نام کورت ( یک نوع ابزار جراحی و قاشقی شکل ) داخل رحم را تراش دهی می دهد و بدون دید به داخل قسمت هایی که خارح می شود را برای آزمایش به بخش مربوطه ارسال می کند . اما امروزه با پیدایش روش هیستروسکوپی می توان همزمان با دید مستقیم اقدام به تشخیص و درمان مشکل نمود و روش کورتاژ تشخیص به طور کامل از بین رفته است .

بیشتر بخوانید
غربالگری جنین در بارداری

راه های ارتباطی با متخصص زنان کلینیک هرا

شماره تماس : ۶۶۹۳۳۹۰۶

پیج اینستاگرام کلینیک هرا

نتیجه گیری

یکی از بهترین روش های تشخیص و درمان مشکلات در بانوان استفاده از روش هیستروسکوپیمی باشد . در این روش اصولا از بیهوشی استفاده می شود. بهتر است قبل و بعد از جراحی به نکات ذکر شده توسط دکتر خود به دقت گوش دهید

سایر مقالات

درمان ناباروری

یائسگی در زنان

زگیل تناسلی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
کلینیک هرا

پاسخ

چهار − دو =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک