نسل جدید ویروس کرونا

ویروس کرونا

یک عامل بسیار ترسناک که در چند روز گذشته باعث شده بسیاری از افراد نگران شوند و در صفحات اینترنتی به دنبال علائم و یا روش های پیشگیری از آن باشند ویروس جدید و گشنده کرونا می باشد . اما این ویروس از کجا آمده است ؟ آیا امکان درمان آن وجود دارد ؟ چگونه میتوانیم از ابتلا به این ویروس خوفناک جلوگیری نماییم ؟؟؟  در این مطلب هرآنچه لازم است در زمینه ویروس کرونا بدانید ذکر خواهد شد …

ویروس کرونا

تاریخچه ویروس کرونا

کرونا یک ویروس شایع است که باعث ایجاد عفونت در بینی، سینوس ها ، دستگاه تنفسی و … می شود . 7 نوع مختلف از این ویروس تا کنون شناخته شده است که برخی از آن ها خطر چندانی ندارند . اما برخی دیگر یک خطر جدی برای بشر به شمار می آیند . اولین بار این ویروس در سال1960 شناسایی شد و بار انواع دیگر آن مشاهد شده است . علت ایجاد این ویروس تشخیص داده نشد .

ویروس کرونا

کرونا یعنی تاج و کرونا ویروس جدید، هفتمین تاج دار از سلسه پادشاهی کرونا است که به سرعت در حال کشور گشایی است و به زودی به ایران هم خواهد رسید . با اینکه مراقبت و غربالگری برای آن جود دارد ، اما این ویروس از جایی که به آن فکر نمی کنیم وارد ایران می شود و همه را گرفتار خود می کند . کرونا ویروس که هم می تواند به انسان ها منتقل شود و هم حیوانات را تحت تاثیر قرار دهد یعنی گاهی اوقات بین انسان ها و حیوانات مشترک هستند سالیان بسیاری است که به شکل های مختلف باعث ایجاد آسیب به افراد بسیار شده است .

انواع شایع ویروس کرونا

ویروس مرس

یکی دیگر از ویروس کرونا است که در سال 2012 در عربستان شکل گرفت و سپس در سایر کشور های آفریقا ، آمریکا  و اروپا پخش شد ، ویروس مرس است . علت این بیماری لمس شتر های آلوده یا مصرف گوشت و شیر آن ها است در این ویروس 858 نفر جان خود را از دست دادند و بعد از سال 2015 هیچگونه از آن مشاهده نشده است .

ویروس سارس

این ویروس در سال 2003 با سندروم حاد تنفسی در جنوب چین شیوع یافت و 774 نفر جان خود را از دست دادند . دلیل ایجاد آن مصرف گوشت گربه های مسوم به گربه زباد است که مصرف این گربه ها در جنوب چین بسیار شایع است . این ویروس از خفاش ها به گربه ها سرایت کرده بود که بعد از سال 2015 هیچگونه از آن مشاهده نشده است .

ویروس کرونای جدید

در اوایل ژانویه 2020  سازمان بهداشت جهانی یک ویروس جدید را شناسایی کرد این ویروس در واقع از اواخر سال 2019 در تارریخ 31 دسامبر در چین شیوع پیدا کرده بود و با انتشار این ویروس بسیار از مردم به غیر از چین نیز به آن مبتلا شده اند . بعد از چین ایالت متحده اولین کشور بود که این ویروس در آن شیوع یافت .

کرونا ویروس جدید که برای اولین بار در شهر ووهان مشاهده شده که از بازار مواد دریایی حبوبات و غذاهای دریایی خرید کرده اند . بنابراین مقامات گفته  اند که این ویروس از حیوان به انسان منتقل شده است . با تحقیقات بیشتر یافته های جدید نشان داده است که ویروس کرونا احتمالا از مار سرچشمه می گیرد . دانشمندان احتمال میدهند که این ویروس از دو نوع مار ( نوعی مار کریت و کبرای چینی ) که در جنوب شرقی چین وجود دارد شیوع یافته است . با این حال هنوز علت اصلی ایجاد این ویروس کشف نشده است .

علائم ویروس کرونا

این ویروس دارای یک دوره نهفته می باشد و سپس علائم آن ظاهر می باشد . بنابراین شاید هم اکنون در بدن من یا شما این ویروس وجود داشته باشد و از ابتلا به آن بی خبر باشیم .

عملکرد این ویروس بسیار شبیه به آنفولانزا می باشد ، بنابراین پزشک هم ممکن است نتواندآن را تشخیص دهد . به فرض آنکه پزشک به موقع تشخیص دهد، واکسن قابل اعتمادی برای آن هنوز ساخته نشده است و اگر دارویی هم وجود داشته باشد، ایران در وضعیت تحریم شدید دارویی قرار داریم و در نهایت بسیاری از مشکلات برای درمان این بیماری خواهیم داشت .

علائم این بیماری شامل آبریزش بینی ، سرفه و گلو درد است  و همچون یک آنفولانزا ساده می ماند . این ویروس در کودکان می تواند باعث ایجاد  عفونت در گوش میانی گردد . لازم به ذکر است که ویروس کرونا تا 14 روز می تواند نهفته باقی بماند و هرچه دیرتر تشخیص داده شود، عفونی تر شده و خطرات آن نیز افزایش می یابد .

راه‌های انتقال ویروس کرونا چیست؟

این ویروس از یک فرد آلوده می تواند افراد سالم را نیز گرفتار کند :

  • هوا به دلیل پخش شدن ذرات ناشی از سرفه افراد مبتلا
  • تماس نزدیک با فرد مبتلا شده
  • لمس سطح یا وسیله ای که فرد مبتلا شده به آن دست زده است.

آیا می‌توان ویروس کرونا جدید را با مرس یا سارس مقایسه کرد؟

مرس و ساس علائم شدید داشتند اما نمی توان بیان کرد که آیا ویروس کرونا جدید نیز همانند آن دو است یا خیر؟ زیرا ویروس کرونا در برخی علائم بسیار جدی داشته و باعث مرگ آن ها می شود و در برخی دیگر نیز علائم خفیفی دارد . اما نکته مشترک هر سه ویروس نحوه انتقال آن است که با تماس فرد آلوده یا شی آلوده می تواند به راحتی قابل انتقال باشد .

راه چاره برای مقابله با ویروس کرونا چیست ؟

تنها راه چاره پیشگیری و بالا بردن سطح ایمنی بدن می باشد .

هرگز در مکان های عمومی آب دهان خود را بیرون نیاندازید .

از نوازش حیوانات خوداری کنیم.

روبوسی و دست دادن را برای مدتی از فرهنگمان خط بزنیم.

ماسک زدن را از یاد نبریم ، به ویژه در مکان های عمومی بدون ماسک تردد نکنیم . ماسک های کاغذی یک بار مصرف هستند باید به شکل صحیح از آن ها استفاده کنیم و بعد از هر بار استفاده آن را درون سطح زباله در دار قرار دهیم . ماسک های فیلتر دار ار می توانید چند روز استفاده کنیم و قابلیت شست و شو دارند . نکته قابل توجه آن است که در هنگام استفاده از ماسک نباید از هیچ قسمتی هوا وارد شود .

کودکان که امکان استفاده از ماسک را ندارند، در مکان عمومی تا حد امکان تردد نکنند و در مکان های خلوت و ضد عفونی شده برده و از برخود آن ها با افراد مشکوک خودداری کنیم .

هرگز ار حوله مشترک استفاده نکنیم، هر فرد باید صاحب حوله ای مجزا بوده و حوله اش با فاصله نسبت به حوله دیگران قرار گیرد .

از دیگر مواردی که باعث انتقال ویروس خطرناک کرونا می شود، دست زدن به وسایلی است که توسط افراد مبتلا لمس شده بود . بنابراین توصسه می شود در روز بارها دست را با آب و صابون شست و شو دهید . اگر امکان دسترسی به آب و صابون را ندارید می توانید از پد الکلی ، محلول ضد عفونی کننده و ژل شست و شو که در داروخانه ها موجود است استفاده نمایید .

شستن دست ها به ویژه بعد از سرفه و عطسه باید انجام شود، قبل ، بعد و هنگام پختن غذا ، همچنین بعد از نوازش هر نوع حیوان خانگی یا خیابانی و بعد از استفاده از مکان های عمومی

هنگام سرفه یا عطسه جلو دهان خود را با دستمال گرفته و سپس دستکال در سطل زباله درپوش دار قرار دهید نه سطل های رو باز ، اگر دستمال کاغذی در دسترس نبود، حتما از ساعد و دست خود کمک بگیرید .

از تماس مستقیم با افراد بیمار ، تب دارد ، حیوانات و … خودداری کنید

برای خورد کردن گوشت از تخته و چاقو تمیز استفاده کنید و در هنگام کار چندین بار دستان خود را شست و شو دهید .

موبایل ، تبلت ، صفحه کلید کامپیوتر و … می توانند بسیاری از ویروس ها را در خود جای دهند ، بنابراین به طور مربت باید تمیز و ضد عفونی شوند .

دمای هوای اتاق باید معتدل باشد، نه سرمای زیاد و نه گرمای زیاد مناسب نیست .

اتاق باید دارای سیستم تهویه هوایی باشد .

اگر سلامت کامل دارید باید ورزش منظم روزانه داشته باشید و اگر دچار بیماری هستید باید استراحت کامل کنید .

ماساژ ساق پاها  همراه با روغن زیتون

قبل از استحمام بدن را با روغن بنفشه ماساژ دهید .

استحمام با آب گرم به حدی که موجب عرق کردن شود و یا در صورت امکان از سونای بخار استفاده کنید .

مواد غذایی که موجب پیشگیری از بیماری کرونا

از مصرف شیر و گوشت شتر به شدت خودداری نماییم .

شست و شوی دهان و مجاری بینی با آب نمک رقیق

چکاندن مرتب روغ بنفشه در بینی

بخور دادن مرتب با اسوخودوس ، اوکالیپتوس ، مرزنجوش ، بابودنه و مورد

نوشیدن مایعات گرم فراوان به ویژه دمنوش آویش و دمنوش دارچین و گل بنفشه

پرهیز از نوشیدن آب یخ و مایعات سرد

مصرف غذاهای سبک و مقوی مانند سوپ سبزیجات با جعفری تازه و شلغم

خوردن سیب درختی رنده شده همراه با دارچین

رفع یبوست با استفاده از میوه های تازه و غذاهای فیبر دارد

پر هیز از پر خوری به ویژه غذاهای چرب ، سنگین و دیر هضم

کلام آخر

سازمان بهداشت جهانی اعلام وضعیت جهانی کرده ، این بدین معناست که ما در یک قدمی بروز یک فاجعه ملی هستیم . همانطور که اشاره شد ایران در تحریم شدید قرار دارد، باید بدانیم که ما شکننده ترین جامعه در برابر ویروس کرونا هستیم . بنابراین تنها با پیشگیری می توانیم این ویروس را از پای در آورده و مانع نابودی خود و سایر افراد این کشور باشیم . راه های پیشگیری از این ویروس را جدی بگیریم تا هم خود و هم سایر هموطنانمان ذره ای دچار آسیب نشویم .

گروه پزشکی هرا شامل :

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی جهت درمان انواع بیماری های زنان، جراحی زیبایی زنان از جمله تنگ واژن ، سفید کردن واژن و … ، انواع روش های زایمان مانند زایمان سزارین ، زایمان طبیعی و …

متخصص تغذیه جهت نقش تغذیه قبل از ازدواج ، اهمیت تغذیه در زیبایی زنان ، نقش تغذیه در تعیین جنسیت و …

فلوشیپ جراحی پستان جهت انجام بسیاری از موارد همچون جراحی زیبایی سینه ، درمان سرطان پستان ، جراحی زیبایی شکم ، جراحی های عمومی و … می باشد .

راه های ارتباطی با گروه پزشکی هرا

شماره تماس : ۶۶۹۳۳۹۰۶

پیج اینستاگرام گروه پزشکی هرا

کلینیک هرا

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه