بارداری های پرخطر

_

برخی از بارداری ها منجر به ایجاد مشکل برای مادر و یا جنین می شوند که به آن ها بارداری های پر خطر گفته می شود. این در صورتی می باشد که برخی از زنان حتی بیش از بارداری نیز در معرض خطر قرار دارند، اما با پیشرفت های بسیار مهمی که در علم پزشکی صورت گرفته با انجام مراقبت های پیش از بارداری، بانوان می توانند دوره بارداری و همچنین زایمان بی خطری داشته باشند.

بارداری های پر خطر

_

همانطور که اشاره شد، گاهی برخی از مشکلات قبل از بارداری برای بانوان وجود دارد. این افراد باید پیش از بارداری با یک پزشک مشورت نمایند و همچنین مراقبت های دوران بارداری را به خوبی رعایت کرده و همچنین در هنگام بارداری تحت نظر پزشک باشند.

برخی از بارداری های پر خطر

عوامل مختلفی باعث ایجاد ریسک در بارداری می شود، برخی از این موارد شامل :

اضافه وزن

چاقی بیش از اندازه یکی از مواردی است که باعث ایجاد مشکلات در بارداری می شود.

سن بارداری

اگر مادر بیش از اندازه کم سن و یا در سن بالا بارداری شده باشد می تواندخطراتی در هنگام بارداری به همراه داشته باشد.

دیابت

دیابت بارداری به معنای افزایش قند خون بعد از 5 ماهگی می باشد. این نوع از دیابت خطرات بسیار زیادی برای جنین دارد.

خطرات دیابت در بارداری

از مهم ترین عوارض آن می توان به از بین رفتن حرکت قلب جنین اشاره نمود که منجر از دست رفتن خود جنین نیز می شود.

باعث افزایش وزن جنین می شود.این عارضه ممکن است هم در هنگام زایمان طبیعی و هم به هنگام زایمان سزارین مشکل ساز باشد.

بعد از ابتلا به دیابت باردای چه باید کرد؟

این افراد باید به طور مدام تحت نظر پزشک متخصص زنان و زایمان باشند، رژیم غذایی مناسب توسط یک متخصص تغذیه دریافت کرده و آن را رعایت کنند. در صورتی که با این روش ها قند خون آن ها کاهش نیافت باید از انسولین استفاده نماید.

مهم

در صورتی که یکی از مشکلات بارداری های پر خطر را دارا هستید، بهتر است تحت نظر جراح و متخصص زنان قرار گرفته تا به بهترین شکل ممکن است شما نگهداری شود و از عوارض ناشی از نوع بارداری ها کاسته شود.

فشار خون بالا

_
دلایل ایجاد فشار خون بالا در بارداری

اضافه وزن، عدم تحرک، استعمال دخانیات، استفاده از نوشیدنی های الکل دار، سابقه خانوادگی، سن بالای 40 سال در بارداری،  استفاده از IVF و … جز ملاک های مهم در ابتلا به فشار خون در بارداری می باشند.

عوامل موثر در ایجاد فشار خون بالا
  • سبک و روش زندگی نامناسب
  • بالا رفتن فشار در بارداری های چند قلو بیشتر است
  • احتمال ابتلا به فشار خون در مادرانی که در بارداری اول خود هستند، بیشتر می باشد.
  • سن در ابتلا به فشار خون بارداری تاثیر بسیاری دارد. این احتما در زنان بالای 40 سال بسیار زیاد است.
انواع فشار خون در دوره‌ی بارداری
فشار خون مزمن

در برخی از موارد، مادران قبل از بارداری به فشار خون مبتلا شده اند. در این صورت به آن ها فشار خون مزمن گفته می شود. این نوع از مشکلات اصولا با دارو های مناسب درمان می شود.

همچنین اگر در فشار خون در ماه 5 بارداری تشخیص داده شود نیز به ان فشار خون مزمن می گویند.

فشار خون بارداری

در واقع این نوع از فشار خون بعد از هفته پنجم بارداری آغاز می شود. اصولا بعد از زایمان این نوع فشار خون رفع می گردد. یکی از شایع ترین عوارض این نوع از فشار خون القای درد در زایمان به شمار می آید.

همچنین اگر این نوع از دیابت در بارداری قبل از هفته 30 تشخیص داده نشود ممکن است پری‌اکلامپسی ایجاد شده باشد.

فشار خون مزمن به همراه پری‌اکلامپسی

این نوع از فشار خون هنگامی ایجاد می شود که مادر قبل از بارداری خود دچار فشار خون بوده و بعد از بارداری در آزمایش ادرار پروتئین دیده شود و یا عوارض دیگری داشته باشد.

HIV

زنانی که مبتلا به ویروس HIV هستند می توانند باردار شوند، برای پیشگیری از ابتلای کودک به این ویروس باید مدام تحت نظر متخصص زنان و عفونی قرار گیرند.

بارداری های چندقلویی

این نوع از بارداری برخی از خطرات را در مادران افزایش می دهد. همانطور که اشاره شد ممکن است مادران حتی به فشار خون و سایر مشکلات مبتلا شوند. بنابراین بهتر است در تمام مدت بارداری تحت نظر پزشک متخصص زنان قرار گیرند.

_

انتخاب بهترین کلینیک زنان در بارداری

انتخاب یک کلینیک زنان خوب برای بارداری می تواند گزینه مناسبی در بارداری های پر خطر باشد، یک متخصص زنان با چند آزمایش مشکلات شما قبل از بارداری را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل اقدام به رفع این مشکلات می نماید. همچنین در تمام دوره بارداری می تواند مدام شرایط جسمانی شما را در نظر داشته باشد. مراقبت ها باعث جلوگیری از عوارضی همچون سقط جنین، ایجاد مشکلات برای جنین و مادر ، پیشگیری از ابتلا برخی بیماری های برای مادر و یا جنین می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *