مشاوره بی اشتهایی و بدغذایی کودکان

مشاوره بی اشتهایی و بدغذایی کودکان

بسته خدمت کودکان ۲ تا ۵ سالهمبتنی بر ارزیابی سنی، جسمی و خلقی هم زمان و هماهنگ، پیش از تصمیم گیری و برنامه ریزی برای تغذیه کودک

اگر کودک بدغذا دارید بخوانید - مجله اینترنتی خبرببر

 

مشاوره بی اشتهایی و بد غذایی کودکان خدمتی است که می تواند مورد نیاز آن دسته از کودکان باشد که سن ۲ تا ۵ سال داشته و بدلیل بد غذایی و عادات نامناسب غذا خوردن، دچار اختلال رشد اعم از لاغری، چاقی، کوتاهی قد وعدم پیشرفت لازم و مورد انتظار تکاملی شده اند.

مادران و پدران این کودکان معمولا بچه های خود را با سایر کودکان هم سن مقایسه میکنند و بعضا بدلیل تفاوت قابل ملاحظه دچار دغدغه و نگرانی می شوند. بویژه آنکه کودک آنها بد غذا باشد اصلید و عادات نامناسب و بد اخلاقی غذایی داشته باشد، والدین در پی رفع مشکل کودک بر آمده و به دنبال راه حل می گردند.

در این شرایط مشاور تغذیه با ارزیابی دقیق کودک و شناسایی نحوه غذا خوردن او و محاسبه نیازهای غذایی واقعی وی و ضرورت های  رشد و تکامل برای سن کودک و همچنین علت واقعی بدغذایی، می تواند روش های کاربردی مخصوص همین کودک با در نظر گرفتن سلیقه و اخلاق های غذاییش بدهد و آهسته آهسته به رفع مشکل با همکاری والدین کمک نماید. تمرکز مشاور در این بسته کمکی نه صرفا بر دستورات غذایی است بلکه تمرکز برای یافتن علت واقعی مبتنی بر ارزیابی سنی، جسمی و خلقی و محاسبه نیاز واقعی کودک و رفع علت به صورت کاربردی و در چند جلسه محدود با کمک کودک و والدین بویژه مادر است تا مشکل اساسی مرتفع شود.

رفع بد غذایی کودک | روش های متعدد و راهکارهای موثر رفع بد غذایی کودک

بنابراین این بسته خدمتی شامل:

۱.ارزیابی دقیق کودک با گرفتن شرح حال کودک و بررسی وضعیت رشد وی و نحوه غذا خوردن و تمایلات وی و شناسایی علت و ارجاع کودک در صورت شک به علل اختلال یا علت پزشکی بد غذایی

۲.محاسبه نیاز های کودک و برنامه ریزی غذایی و طراحی روش های کاربردی برای رفع کمبودهای غذایی و مرتفع شدن قدم به قدم بد غذایی

۳.آموزش و مشاوره والدین برای نوع برخورد، تهیه نوع و شکل غذا

۴. پیگیری تلفنی پیشرفت و اجرایی سازی بسته در خانه (در ماه نخست هفتگی)

۵. ادامه ارزیابی رشد کودک ماهیانه در ویزیت های ماهیانه ( حداقل ۲ تا حداکثر ۵ نوبت)

دلایل اختلال اشتهایی کودکان و بد غذایی که در ارزیابی کودک مورد توجه قرار می گیرد

 • بیماری انگلی روده: این بیماری که برخی اوقات علایم واضحی نیز ندارد می تواند بر اشتهای کودک تاثیر بگذارد.
 • یبوست : میتواند اشتهای کودک به غذا را کاهش دهد.
 • عفونت ادراری: درصورت عفونت نواحی ادراری بخصوص عفونت های طول کشیده یا تکرار شونده می تواند اشتهای کودک را تحت تاثیر قرار دهد.
 • مشکلات دندانی و دهانی: در صورت وجود مشکلات دندانی و دهانی و آزردگی کودک موقع خوردن غذا ممکن است کودک از خوردن برخی غذاها امتناع داشته باشد و اشتهای کودک نیز کاهش یابد.
 • حساسیت غذایی: انواع حساسیت غذایی و حساسیت های غذایی ناشی از بیماری مانند سلیاک، خوردن را برای کودک ناراحت کننده میکند و از این رو ممکن است کودک را بی اشتها نماید.
 • بیماری های زمینه ای: بسیاری از بیماری هایی که بر کلیه و کبد اثر میگذارند باعث بی اشتهایی کودکان میشوند.
 • برخی کمبودهای غذایی که میتواند خود به دلیل بد غذایی ایجاد شده باشد مانند کمبود ویتامین دی، آهن و…   میتواندسبب بی اشتهایی کودکان شود.
 • تب و سرماخوردگی: می تواند به صورت مقطعی کودک را بی اشتها نماید بخصوص اگر طول کشیده باشد.
 • پر خوری و خوردن کاذب : ممکن است کودک به جای غذاهای سالم علاقه به خوردن غذاهای ناسالم داشته باشد.
 • خستگی: خستگی دشمن اشتهای کودک است. کودک در این شرایط تمایل به غذای کمتری دارد بخصوص اگر هله هوله نیز حین بازی استفاده کرده باشد.
 • تنقلات پیش از غذا: عامل پنهان سرکوب اشتها در کودکان میباشد. غالبا این خوراکی ها انرژی بالایی دارند و فاقد ارزش لازم غذایی میباشند و به کودک سیری کاذب و حتی چاقی کاذب می دهند. این کودکان بیش از سایر کودکان در معرض سوتغذیه، اختلال رشد ذهنی، جسمی و آسیب هستند.
 • سلیقه و خلق خاص غذایی: کودکان نیز مثل بزرگسالان دارای مزاق و سلیقه و تمایل به  انتخاب غذا هستند. گرچه این می تواند با اتخاذ روش هایی در خانواده  هدایت و تربیت شود.
 • بازی گوشی: کودکانی که بسیار تمایل به بازی دارند اغلب حاضر نیستند وقت کامل برای غذا بگذارند و به دلیل صرف انرژی بالا و کم غذایی رشد لازم را ندارند.
 • نیاز به توجه والدین و علاقه به حمایت: برخی کودکان علاقه دارند همراه و با حمایت و درکنار والدین و اعضای خانواده، با ایشان هم غذا شوند و بدون فراهم شدن این شرایط حوصله و توجه و اشتهای لازم برای خوردن غذا ندارند.
 • و….

گروه پزشکی هرا شامل :

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی جهت درمان انواع بیماری های زنان، جراحی زیبایی زنان از جمله تنگ واژن ، سفید کردن واژن و … ، انواع روش های زایمان مانند زایمان سزارین ، زایمان طبیعی و …

متخصص تغذیه جهت نقش تغذیه قبل از ازدواج ، اهمیت تغذیه در زیبایی زنان ، نقش تغذیه در تعیین جنسیت و …

فلوشیپ جراحی پستان جهت انجام بسیاری از موارد همچون جراحی زیبایی سینه ، درمان سرطان پستان ، جراحی زیبایی شکم ، جراحی های عمومی و … می باشد .

راه های ارتباطی با گروه پزشکی هرا

شماره تماس : ۶۶۹۳۳۹۰۶

پیج اینستاگرام گروه پزشکی هرا