رابطه جنسی بعد از یائسگی

یکی از مهم ترین دوره های زندگی همه زنان دوره یائسگی آنان است، در واقع دراین دوران به دلیل تغییرات عمده ای که در سطح هورمون ها ایجاد می شود طیف گسترده ای از تغییرات خلقی، جسمی و روانی را در زنان مشاهده می کنیم.
به جهت این که زنان در این دوران با بحران هایی روبرو می شوند این دوره از حساسیت های بالایی برخوردار است؛
از مهم ترین مسائلی که در دوران یائسگی مطرح می شود توانایی زنان در روابط جنسی باکیفیت است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رابطه جنسی بعد از یائسگی با کلینیک زنان هرا همراه باشید.

واقعیتی که وجود دارد این است که زنان در این دوران با مهم ترین مساله ای که روبرو می شوند داشتن رابطه جنسی است که کیفیت سابق یعنی دوران پیش از یائسگی را داشته باشد و بتوانند بدون درد رابطه جنسی را تجربه کنند، از همین رو موضوع محوری و اساسی این نوشتار رابطه جنسی بعد از یائسگی است که سعی داریم این مساله را از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار دهیم.

علائم دوران یائسگی

این دوران با علائم و نشانه هایی همراه است که مهم ترین آن ها از این قرار است:

• قطع خونریزی دوران قاعدگی
• قطع درد های دوران قاعدگی
• از بین رفتن توانایی باروری در زنان
• کاهش چشمگیر هورمون های زنانه و به تبع آنها شروع دوران یائسگی که با از بین رفتن زیبایی های پوستی و جسمی همراه است.

رابطه بین یائسگی و توانایی انجام رابطه جنسی موفق

واقعیت این است که در دوران یائسگی زنان به دلیل این که فعالیت های ترشح هورمون تخمدان هایشان کاهش می یابد طبیعی است که میل جنسی زنان کاهش می یابد از سوی دیگر نیز این هورمون هایی که نقش تسهیل کننده روابط را دارند دیگر ترشح نمی شوند و به همین دلیل رابطه های جنسی درد ناک می شود. درد ناکی رابطه جنسی از سوی آمار قابل توجهی از زنان گزارش می شود که این مساله تماما ناشی از تغییرات هورمونی و کاهش هورمون استروژن در زنان است و جای نگرانی وجود ندارد.

تاثیر هورمون استروژن در کاهش درد رابطه جنسی

در واقع زمانی که این هورمون ترشح می شود دیواره های واژن و نیز بخش هایی از دهانه واژن رطوبت بیشتری پیدا می کند و نیز آنکه حالتی پیدا می کند که دخول راحت تر می شود. بنابراین زمانی که در دوران یائسگی ترشح این هورمون کاهش پیدا می کند واژن زنان رطوبت کمتری دارد و به اصطلاح گفته می شود که زنان خشکی واژن را تجربه می کنند، در نهایت این مسائل به این موضوع منتهی می شوند که رابطه جنسی دردناکی را متحمل می شوند.

تاثیر هورمون استروژن در کاهش درد رابطه جنسیافزایش رابطه جنسی در دوران یائسگی خطرناک است؟

یکی از توهماتی که برای برخی از افراد ایجاد می شود این است که زنان در دوران یائسگی باید روابط جنسی خود را کاهش دهند زیرا که این امر سبب بروز خطراتی برای زنان می شود این درحالی که چنین نمی باشد و این تصور کاملا اشتباه است.
اساسا یکی از توصیه های مهم از سوی متخصصین این است که زنان در این دوران روابط جنسی منظم و متعدد داشته باشند.
در واقع توصیه بر این است که تحریکات جنسی برای زنان یائسه بیشتر شود و فعالیت های جنسی بیشتر باشد؛ همین امر تا حد زیادی می تواند روند تاثیر تغییرات هورمونی را کاهش می دهد از سوی دیگر نیز موجب می شود پیامد های دوران یائسگی کاهش پیدا کند.
برای مثال باید بگوییم که زمانی که زنان یائسه در حالت تحریک هستند فشار خون در ناحیه واژن افزایش یافته و سبب بهبود وضعیت خشکی واژن می شوند، بنابراین روشن است که تصور اینکه رابطه جنسی در دوران یائسگی خطرناک است کاملا اشتباه و بی پایه است و بهتر است که در این زمینه با بهترین متخصصین زنان در تهران مشورت داشته باشید.

نتیجه گیری

متخصصین برای دوران یائسگی توصیه های مختلفی در زمینه کاهش اثرات هورمونی بر خلق و جسم دارند که زمانی که زنان یائسه به انان مراجعه می کنند همه ی ان ها را ارائه می کنند، البته این توصیه ها کاملا تخصصی است و بعد از معاینات لازم ارائه می شود. مهم ترین توصیه مان این است که اگر در آستانه ورود به دوران یائسگی هستید حتما به بهترین متخصصین و مراکز درمانی مراجعه کرده و انواع راهکار های بهبود وضعیت جسمانی و روانی را از انان دریافت کنید.

تیم فنی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه