یکی از مهم ترین اقداماتی که در جهت تناسب اندام و سلامتی انجام می شود این است که افراد رژیم می گیرند، ورزش کردن و رژیم غذایی مناسب بهترین گزینه برای کاهش یا افزایش وزن است که این روز ها از سوی بسیاری از افراد بکار گرفته می شود.
در نوشتاری که در پیش رو دارید برانیم که در زمینه رژیم غذایی در تابستان در کنار مهم ترین نکاتی که پیش از رژیم غذایی داشتن باید رعایت کنید اطلاعاتی را ارائه کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با گروه پزشکی هرا همراه باشید.

چه رژیم غذایی مناسب بدن ما است؟

واقعیتی که وجود دارد این است که بهترین رژیم غذایی رژیمی است که بر اساس شرایط بدنی خودتان تنظیم شده است. بنابراین برای رژیم داشتن حتما باید به پزشکان متخصص رجوع کنید تا بهترین برنامه رژیم غذایی برای شما تنظیم شود.
شما زمانی که به پزشکان متخصص و مشاوران تغذیه رجوع می کنید آنها بررسی هایی خواهند داشت. در نهایت براساس بررسی های دقیق رژیم غذایی ارائه می کنند.

اقدامات متخصص تغذیه برای تهیه برنامه غذایی

مهم ترین اقدامات متخصص تغذیه برای طراحی رژیم غذایی از این قرار است.
1-  دریافت شرح حال کامل پزشکی در زمینه هورمونی یا سابقه بیماری یا چربی خون یا فشار خون یا دارو هایی که افراد استفاده می کنند
2-  دریافت شرح حال خانوادگی و سابقه بیماری های ارثی
3-  بررسی وضعیت لاغری یا چاقی در چند ساله اخیر
4-  بررسی سابقه رژیم های لاغری در سال های اخیر
5-  بررسی ساعت خواب و بیداری فرد
6-  بررسی میزان اشتهای فرد
7-  میزان توانایی در برابر گرسنگی

رژیم غذایی نسبت به بدن هر شخصی برنامه ریزی می شود و حتما برای افراد مختلف پاسخ گویی درمانی یکسانی نخواهد داشت.

برنامه غذایی تابستان

– استفاده از غذاهای کم کالری
مهم ترین نکته ای که در ابتدا باید عنوان کنیم این است که حتما استفاده از مواد غذایی پرکالری را در تابستان کاهش دهید.
دلیل این امر این است که کالری زمانی که وارد بدن می شود به دلیل تغییرات و تاثیراتی که در متابولیسم بدن می گذارد موجب افزایش دمای بدن می شود. از این رو در تابستان به دلیل گرم بودن هوا باید دمای بدن تان در شرایطی باشد که کمتر احساس گرما کنید.
– در تابستان به جهت اینکه هوا گرم می شود بسیاری از افراد گرما زده می شوند و با کاهش میزان اشتها روبرو می شوند. از این رو بهتر است که از نوشیدنی های سالم بیشتر استفاده کنید تا اشتهای مصرف مواد غذایی مقوی را داشته باشید.
– استفاه از غذاهای کم کالری و خنک می تواند از بهترین منابع تغذیه باشد. غذاهایی مثل اّب دوغ خیار از جمله مهم ترین غذاهایی است که در این فصل مورد استقبال قرار می گیرد.
– استفاده از انواع میوه های تازه و سالم نیز می تواند تا حد زیادی به بهبود وضعیت اشتها و آب رسانی بدن کمک کنند.

رژیم غذایی برای افراد لاغر در تابستان

کسانی که لاغر هستند و وزن زیادی ندارند اگر در تابستان غذاهایی استفاده کنند که پرکالری است دمای بدن شان افزایش خواهد داشت و دو امر منفی برایشان رخ خواهد داد:
ابتدا اینکه در اثر افزایش دمای بدن احساس گرمای بیشتری می کنند. احسای گرمای بیشتر آنها را با بی اشتهایی و گرما زدگی روبرو می سازد. بنابراین وعده های غذایی اینان کاهش خواهد داشت. نتیجه ی تمامی این موارد لاغری بیشتر این افراد است. بنابراین باید تمامی توصیه های فوق را رعایت کنند و وعده های سبک اما انرژی بخش را استفاده کنند.

رژیم غذایی افراد چاق در تابستان

افراد چاق بهتر است که در این فصل از مواد غذایی ای استفاده کنند که موجب افزایش وزن نمی شود ولی در عین حال به آنها انرژی لازم را می دهند تا بتوانند فعالیت های روزانه و شغلی خود را داشته باشند.
کاهش میزان اشتها و کاهش مصرف غذا موجب می شود که افراد چاق با سوء تغذیه روبرو شوند و اثرات منفی در سلامت بدن شان داشته باشد. بنابراین لازم است که اینان توصیه های لازم را رعایت کنند تا به نحو احسن این فصل پشت سر گذاشته شود.

در تابستان چه غذاهایی بخوریم ؟

فراموش نکنید که سبک غذا خوردن شما در فصل های مختلف باید متفاوت باشد چرا که این تفاوت اگر وجود نداشته باشد باعث می شود که شما دچار بیماری و ناراحتی های گوناگون شوید، در این فصل از خوردن ادویه های گرم و تند به همراه غذاهای شور و پر نمک پرهیز کنید چرا که خود عاملی برای اذیت و ایجاد بیماری در فصل تابستان می باشد.

غذاهای سرخ کرده و تفت داده به همراه شیرینیجات نیز یکی دیگر از این ممنوعیات غذایی در فصل تابستان می باشد که از عامل های تشدید گرمازدگی و بیماری در افراد نیز به شمار می رود، اگر شما جز آن دسته از افراد هستید که دارای طبع بدنی گرم و خشک هستید بیشتر از دیگر افراد مراقب وعده های غذایی خود در تابستان باشید.

نتیجه گیری

در انتها مهم ترین نکته ای که در آغار ذکر کردیم را یادآور خواهیم شد، اینکه حتما برای دریافت رژیم غذایی مناسب به متخصص تغذیه در غرب تهران مراجعه کنید. متخصصین در این حوزه بر اساس دانشی که دارند می توانند بررسی های لازم را در خصوص شرایط بدنی شما داشته باشند و بهترین برنامه برای رژیم غذایی شما را تدوین کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *