زایمان طبیعی

زمانی که یک مادر باردار در رابطه با زایمان طبیعی می شنود، کلمه ها، تصاویر ، افکار و احساسات ضد و نقیضی به فکرش می رسد. خوب یا بد، این زن باردار از زمانی که یک دختر بچه بوده تا به حال ، در حال جمع آوری اطلاعاتی در زمینه ی چگونگی زایمان طبیعی می باشد.

زمانی که فرد اقدام به بارداری می کند ، طبیعی است که صحت اطلاعات به دست آورده در طی این سال ها را بررسی کند و برای پرسش هایش، پاسخی مناسب بیابد. و همچنین در رابطه با بهترین نوع زایمان تحقیقاتی کرده و با کمک پزشک ، بررسی می کند که آیا زایمان طبیعی برای وی مناسب می باشد یا خیر.

افکار، ایده ها ، نظرات و باورهای ما ، چگونگی شخصیت ما را شکل می دهند و انتخابات ما را تحت الشعاع قرار داده و رفتارمان با دیگران را تعیین می کنند. در نتیجه انتخاب نوع زایمان برای هر شخصی می تواند متفاوت باشد. برای مثال فردی ترجیحش زایمان سزارین است در حالی که دیگری تنها زایمان طبیعی را قبول دارد.

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی چگونه انجام می شود؟

در ماه آخر بارداری، دهانه رحم نرم شده و کمی باز می شود. انقباضات رحم کاملاً حس شده و جایگاه بچه در لگن مادر قرار می گیرد. این انقباضات قوی تر شده و دهانه رحم کشیده شده و کمی باز می شود. و جنین کمی پایین تر رفته و می چرخد و در نهایت از طول کانال عبوری پایین می رود. با هر انقباض رحم، به مغز پیام آزادسازی هورمون اوکسی توسین فرستاده می شود. با افزایش ترشح اوکسی توسین، انقباضات رحمی افزایش می یابند.

درد زایمان یکی از مهم ترین مواردی است که مادران درباره ی آن نگران هستند . مهم است که بدانید درد های انقباضی رحم مورد با ارزشی هستند. این درد های زایمان می توانند به عنوان یک راهنما به مادر کمک کنند. پس از احساس هر درد، موقعیت و فعالیتی که مادر انجام می دهد، می تواند به موثر تر شدن این انقباضات کمک کنند و به پایین رفتن و حرکت جنین در کانال عبوری کمک می کنند. وقتی که درد کاملاً از بین می رود، سیستم پاسخ دهی و بازخورد بدن مختل شده و این درد ها آهسته تر و موثر تر می شوند.

زایمان طبیعی می تواند به یکی از دو شیوه ی زیر انجام گیرد:

  • روش زایمان طبیعی واژنی که با کمترین استفاده یا عدم استفاده از داروهای مسکن انجام می شود.
  • زایمان طبیعی بدون درد یا اپیدورال که با تزریق مسکن انجام می شود.

موفقیت در زایمان طبیعی چیزی نیست که ارزش انسانی خود را بر آن بنا کنید. این شیوه ی تفکر بسیار غلط است. برای مثال در صورتی که یک مادر بدون اینکه داروی مسکن دریافت کند، زایمان خود را انجام دهد، و در نتیجه فکر کند که به این دلیل مادر خوبی است، بهتر است که در رابطه با این تفکر تغییر عقیده دهد. بر عکس این قضیه نیز صادق است. در صورتی که فرد توانایی زایمان طبیعی بدون تزریق دارو را ندارد، نباید بپندارد که پس مادر خوبی نیست.

زایمان-طبیعی-22

مزایای زایمان طبیعی

انتخاب زایمان طبیعی برای وضع حمل می تواند برای برخی از افراد که در رابطه با مزایای این نوع زایمان اطلاع ندارند، غیر منطقی باشد. ولی بهتر است که اطلاعاتتان را افزایش داده و راجع به مزایا و معایب انواع روش های زایمان مطالعه کنید.

زایمان طبیعی اپیدورال، که با تزریق داروی بی حسی به کمر مادر همراه است، به این معناست که مادر پس از زایمان قدرت راه رفتن نداشته و حتی نمی تواند موقعیت خود را تغییر دهد. ولی زایمان طبیعی که به طور معمول انجام می گیرد، به مادر امکان حرکت و راه رفتن را بعد از زایمان می دهد. همچنین در طول زایمان نیز حرکت کردن راحت تر می باشد. تکان خوردن راحت تر در هنگام زایمان، می تواند احساس راحتی بیشتری برای مادر فراهم کند.

در زایمان سزارین به دلیل بیهوشی، نمی توان از چندین ساعت قبل از عمل، مواد غذایی مصرف کرد. ولی در زایمان طبیعی مادر می تواند در طول زمان باز شدن دهانه ی رحم و درد بردن، مواد غذایی و مایعات مصرف کرده و به این ترتیب با قدرت بیشتری برای این زایمان آماده شود.

مراقبت های هنگام زایمان طبیعی

در صورتی که زایمان اپیدورال انجام گیرد، درد زایمان کاهش یافته و بسیار آهسته پیش می رود و پزشک تزریق پیتوسین انجام می دهد تا فرایند زایمان را پیش ببرد. به همین ترتیب در صورتی که درد به مادر القا شود و مادر و جنین آمادگی لازم را نداشته باشند، بدن مادر اوکسی توسین لازم را ترشح نکرده و درد زایمان شروع نمی شود. سپس مادر به تزریق پیتوسین نیاز پیدا می کند تا روند زایمان ادامه یابد. پیتوسین موجب درد زایمان پیوسته می شود که نمی گذارد مادر و جنین یک لحظه استراحت کنند. به این ترتیب ممکن است به جنین اکسیژن کافی نرسد. در این مواقع می توان زایمان سزارین را انجام داد.

پیشگیری از سزارین

زایمان طبیعی به شیوه ی معمول ( نه اپیدورال) از احتمال نیاز به انجام زایمان سزارین می کاهد و احتمال آن را از 30 درصد به 5 درصد می رساند. با این حال تحقیقات رابطه ای بین زایمان اپیدورال با بالا بردن احتمال نیاز به سزارین نیافته است.

در زایمان طبیعی ، با ترشح اوکسی توسین به رحم این پیغام فرستاده می شود که شروع به منقبض شدن کند و به مغز این سیگنال را می دهد که آندورفین آزاد کند تا به طور طبیعی از احساس درد بکاهد. همچنین پیام ترشح اوکسی توسین همچنان به مغز فرستاده می شود و در یک فاز مشخص در زمان فشار دادن مادر برای خروج نوزاد، این مقدار به حداکثر می رسد.

در زایمان اپیدورال با اختلال در این مورد طبیعی که مربوط به هورمون های زمان زایمان است، درد بسیار آهسته تر می شود. به این دلیل تزریق پیتوسین انجام می شود تا فرایند زایمان به پیش رود.

نکته مهم در بارداری

حتماً قبل از زایمان و در زمان بارداری، یک پزشک  یا کلینیک مجهزحمایتگر را پیدا کنید زیرا در زمان زایمان حضور پزشکی که سر و صداهای زیاد در طول زایمان را تحمل کند بسیار مهم است.

زایمان طبیعی به شیوه ی معمول ( نه اپیدورال) از احتمال نیاز به انجام زایمان سزارین می کاهد و احتمال آن را از 30 درصد به 5 درصد می رساند. با این حال تحقیقات رابطه ای بین زایمان اپیدورال با بالا بردن احتمال نیاز به سزارین نیافته است.

  

                                                        با تشکر مدیریت سایت کلینیک هرا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *