سرطان سینه و انواع آن

سینه نقش تاثیرگذار و مهمی در سلامت جسمی افراد دارد. پستان ها علاوه بر اینکه نقش زیادی در تناسب و زیبایی اندام زنان دارد وظیفه مهم شیردهی را نیز بر عهده دارد.

با توجه به تغییر روش زندگی در دو دهه اخیر آمار ابتلا به سرطان سینه در جهان و ایران بسیار بالا رفته است و اگر آگاهی و اطلاعات خود را نسبت به این سرطان بالا ببریم و روش های پیشگیری و درمان سرطان سینه را بیشتر بشناسیم، قطعا مسیر زندگیمان در جهت بهبود تغییر خواهد کرد.

در این مقاله قصد داریم شما را با سرطان سینه و انواع آن آشنا کنیم، همچنین دلایل بوجود آمدن سرطان سینه و روش تشخیص سرطان سینه در خانه نیز بیان شده است برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر مریم حاتمی همراه باشید.

سرطان سینه و انواع سرطان سینهسرطان سینه چیست؟

مانند هر سرطانی اگر سلول‌های سینه شروع به رشد و تکثیر غیرطبیعی کنند، سرطان پستان اتفاق می‌افتد. سرطان سینه فقط مربوط به زنان نیست و در مردان نیز اتفاق می‌افتد. بهترین راه مبارزه با سرطان سینه تشخیص به موقع آن است. سرطان سینه شامل دو نوع خوش خیم و بد خیم است. در نوع خوش خیم رشد سلول‌های سرطانی از یک جایی به بعد متوقف می‌شود اما در نوع بدخیم نه تنها رشد سلول‌ها متوقف نشده بلکه ممکن است نقاط مختلف بدن را گرفتار کند. پس تشخیص به هنگام سرطان سینه بسیار اهمیت دارد.

علائم سرطان سینه بدخیم

سرطان سینه می‌تواند علائم و نشانه های مختلفی داشته باشد، ولی اکثرا افراد با مشاهده توده یا بافت سفت در سینه متوجه این سرطان می‌شوند. باید بدانید که همه توده هایی که در سینه تشخیص داده می‌شوند لزوما سرطانی نیستند.
بارزترین علائمی که شما را نسبت به سرطان سینه نگران می‌کند علائمی مانند، تغییر در اندازه و یا شکل سینه ها، ترشح غیرعادی از نوک سینه، وجود توده یا تورم در زیربغل، فرورفتگی در نوک سینه، تغییر رنگ سینه، التهاب و قرمزی پوست سینه (پوست پرتقالی شدن سینه) و …می باشد.

بیشتر بخوانید
تنبلی تخمدان؛ علل، علائم و درمان آن

بهتر است در صورت مشاهده این علائم به پزشک متخصص زنان مراجعه و مشورت شود، زیرا ممکن است این علائم براثر برخی حساسیت‌ها نیز بروز کند و یک پزشک ماهر به راحتی می تواند وجود یا عدم وجود علائم سرطان سینه را تشخیص دهد.

دلایل مبتلا شدن به سرطان سینه

با تغییر سبک زندگی و قرار گرفتن در معرض عوامل خطر آفرین سلامتی، مانند انواع اشعه، ترس ها، تنش ها و استرس ها ریسک مبتلا شدن به سرطان سینه نیز افزایش یافته است. با این حال برخی عوامل تاثیر بیشتری در ابتلا به سرطان سینه دارند. عواملی مانند:

• جنسیت
• سن
• سابقه فامیلی
• سابقه داشتن توده خوش خیم سینه
• اضافه وزن و چاقی
• مصرف نوشیدنی های الکلی

این عوامل افزایش سن خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد، و به یاد داشته باشید که سرطان سینه در زنان بسیار بیشتر از مردان است.

تشخیص سرطان سینه

راهای مختلفی برای تشخیص سرطان سینه وجود دارد که سعی می‌کنیم در ادامه شما را با این روش ها آشنا کنیم. اگر سرطان سینه به موقع تشخیص داده شود، از گسترش آن به سایر قسمت های بدن جلوگیری شده و درمان را راحت تر خواهد کرد.

روش معاینه خودآزمایشی یا خود آزمایی سینه

این روش توسط خود فرد و در خانه انجام می‌شود و از دست ها و چشم برای این تشخیص استفاده می گردد.
در معاینات خودآزمایی پستان باید چند نکته را درنظر داشته باشید؛ اول اینکه احساس وجود توده یا کیست، التهابات و .. ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی، اگزما و … باشد.

دوم اگر متوجه تغییرات شدید، قبل از نگرانی حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید و باید توجه کنید که این روش فقط برای جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه است. حال مراحل انجام این معاینه:

چند روز بعد از تمام شدن دوره پریود یا قاعدگی باید جلوی آینه قرار بگیرد زیرا در این زمان سینه کمترین مقدار تورم یا سفتی را دارد. اگر دچار قاعدگی نمی‌شوید یک روز خاص را برای انجام این معاینه در نظر بگیرید مثلا اول یا آخر هر ماه.

بیشتر بخوانید
درمان کیست تخمدان

معاینه ظاهری سینه

بدون هیچگونه لباس مقابل آینه بایستید و تمام نقاط سینه، اطراف آن و زیر بغل‌ها را از نظر برآمدگی، چین خوردگی، تغییر رنگ و اندازه سینه بررسی کنید.

معاینه لمسی

با نوک سه انگشت میانی خود و با حرکات دورانی سطح روی سینه و زیر بغل را به آرامی لمس نمایید.
روش تشخیص سرطان سینه توسط پزشک
پزشک معمولا برای تشخیص سرطان سینه روش های معاینه سینه و غدد لنفاوی با دست، سونوگرافی، ماموگرافی و MRI را بکار می برد.

راه‌های درمان سرطان سینه

با توجه به اینکه سرطان تشخیص داده شده از کدام نوع است و چقدر پیشرفت کرده است روش های درمان نیز متفاوت خواهد بود.
پزشک معمولا یا توجه به مرحله پیشرفت سرطان سینه، اندازه و بزرگی تومور، سن بیمار و … روش های درمانی جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی، هورمون درمانی و… را بکار می‌برد.

روش جراحی برای درمان سرطان سینه شامل چندین نوع است:

لامپکتومی (Lumpectomy)، در این روش فقط تومور و بافت‌هایی که درگیر سرطان شده اند جدا می شود و بقیه سینه دست نخورده باقی می‌ماند.

ماستکتومی (Mastectomy)، در این روش کل سینه جراحی و تخلیه می‌شود.

بیوپسی غدد لنفاوی سنتینل (Sentinel node biopsy)، در این روش تعدادی از غدد لنفاوی که درگیر تومور شده اند جدا شده و برای تشخیص و آزمایش مورد بررسی قرار می گیرد. اگر آنها دچار سرطان نباشند ،ممکن است دیگر نیازی به جراحی های بعدی نباشد. این روش در کسانیکه قبلا تومور سینه داسشه اند بکارمی‌ر‌ود.

جراحی غدد لنفاوی زیر بغل (Axillary lymph node dissection)، اگر غدد لنفاوی که در بیوپسی گره سنتینل برداشته شده بود سرطانی باشد، پزشک ممکن است جراحی‌های بیشتر را برای برداشتن غدد لنفاوی سرطانی انجام دهد.

نتیجه گیری

با توجه به اهمیتی که عضو سینه در سلامت بدن، حفظ ظاهر، شیردهی در زنان و … دارد باید تمام سعی خود را برای حفظ سلامت این عضو انجام دهیم و با زندگی سالم، انجام معاینات دوره ای و افزایش آگاهی خود نسبت به این بیماری از مبتلا شدن به سرطان سینه جلوگیری کنیم.
تحت درمان قرار گرفتن توسط یک پزشک با تجربه که با اطلاعات روز پزشکی آشنایی دارد و از روش های درمانی نوین سرطان سینه بهره می‌برد، برای رسیدن به نتیجه مطلوب در صورت دچار شدن به سرطان بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
کلینیک هرا

پاسخ

نوزده − هجده =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک