غربالگری جنین در بارداری

غربالگری جنین در بارداری

_

یکی از نگرانی های اساسی والدین در دوره بارداری بانوان ، مسئله سلامت جنین می باشد . امروزه با پیشرفت تکنولوژی این امر برای خانواده ها بسیار راحت شده به طوریکه با انجام آزمایش های مشخص شده می توانند تا مقدار بسیار زیادی از سلامت جنین خود مطلع شوند . یکی از موارد رایج در حال حاضر استفاده از غربالگری جنین در بارداری می باشد .

غربالگری جنین

_

برای تشخیص مشکلات کروموزومی در بارداری، از غربالگری جنین استفاده می شود . به عنوان مثال بررسی تریزومی 21 ( سندروم داون ) ، تریزومی 18 ،  تریزومی 13 و … را می توان با انجام غربالگری باردارِی تشخیص داد

مراحل غربالگری جنین

غربالگری جنین در بارداری طی دو مرحله صورت می گیرد که شامل موارد زیر می باشد :

غربالگری در سه ماهه اول بارداری

این غربالگری حدود از هفته 11 تا 13هفته و 6 روز انجام می  شود . در این مرحله غربالگری یک سونوگرافی به همراه یک آزمایش خون(دو گانه) وجود دارد . در سونوگرافی این مرحله می توان ضخامت مایع پشت گردن جنین را بررسی نمود که توسط سونوگرافی nt مشخص می شود .

مهم

اگر بانوان به هر دلیلی موفق به انجام سونوگرافی سه ماهه اول بارداری نشده اند می توانند غربالگری سه ماهه دوم را انجام دهند .

غربالگری در سه ماهه دوم بارداری

_

غربالگری سه ماهه دوم بارداری در هفته 14 تا 20(بهترین زمان 14 تا 17 هفته) انجام می شود(آزمایش خون چهار گانه) . اما در افرادی که غربالگری مرحله اول نتیجه مشکوکی داشت بهتر است این غربالگری در قبل از هفته هجدهم صورت گیرد تا درصورت وجود مشکل برای سقط جنین پزشکی قانونی اجازه دهد . سونوگرافی مورد استفاده در مرحله دوم ، سونوگرافی آنومالی می باشد .

اگر غربالگری سه ماهه اول و دوم بارداری مثبت باشد باید چه اقداماتی صورت گیرد ؟

در صورتی که غربالگری سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم نتیجه مثبت داشته باشد ، نیاز به آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی می باشد .

میزان خطر در آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی چگونه است ؟

ممکن است بین 1 الی 2 درصد کیسه آب مادر پاره شود و یا حدود نیم درصد جنین سقط شود . این احتمالات بسیار کم می باشد و خیلی نگران کننده نیست .

اجازه سقط برای چه جنین ‏هایی صادر می‏شود ؟

اگر جنین دچار تریزومی 21،13 و 18 باشد و یا مشکلات جدی در بررسی های صورت گرفته مشخص شود قبل از هفته 19 از طرف پزشکی قانونی اجازه سقط به مادر داده می شود .

آیا انجام غربالگری برای مادر و جنین خطرناک می باشد ؟

در غربالگری از آزمایش خون و سونوگرافی استفاده می شود که به دلیل داشتن امواج صوتی هیچگونه مشکلی برای جنین و مادر ایجاد نمی کند .

_

تعیین جنسیت در غربالگری اول امکان پذیر است ؟

این غربالگری در بین هفته های 11 تا 13 انجام می شود و تعیین جنسیت در این هفته به طور دقیق نمی باشد . به طور کلی بین هفته 16 الی 19 بهترین زمان برای مشاهده جنسیت جنین می باشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *