لاپاراسکوپی تشخیصی

_

لاپاراسکوپی تشخیصی یک روش است که اجازه می دهد تا پزشک به طور مستقیم در محتویات شکم یا لگن نگاه کند.

این روش معمولا در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود (در حالی که شما به خواب و بدون درد). جراح برش کوچک (برش) را زیر شکم ایجاد می کند.

لاپاروسکوپی تشخیصی چیست؟

_

لاپاراسکوپ یک تلسکوپ طراحی شده برای استفاده پزشکی است. این به نور شدید و یک مانیتور با رزولوشن بالا متصل است. برای اینکه جراح داخل شکم را ببیند، یک لوله توخالی (پورت) از طریق دیواره شکم شما قرار می گیرد و لاپاراسکوپ به داخل بندر وارد می شود. تصویر داخل شکم شما در مانیتور دیده می شود. در بیشتر موارد، این روش (عملیات) قادر به تشخیص و یا کمک به کشف مشکل شکم است.

چرا لاپاروسکوپی تشخیصی انجام می شود؟

درد شکم

لاپاروسکوپی نقش مهمی در تشخیص درد حاد و مزمن شکم دارد. علل بسیاری از درد شکم وجود دارد. برخی از این علل شامل آپاندیسیت، چسبندگی یا بافت اسکار داخل شکمی، عفونت لگن، اندومتریوز، خونریزی شکمی و سرطان است. این دارو در بیماران مبتلا به بیماری روده تحریک پذیر مورد استفاده قرار می گیرد تا سایر علل درد شکم را از بین ببرد. جراحان اغلب می توانند علت درد شکمی را تشخیص دهند و در طی همین روش مشکل را حل می کنند.

توده شکمی

یک بیمار ممکن است توده ای (توده یا تومور) داشته باشد که می تواند توسط پزشک، بیمار یا در اشعه ایکس دیده شود. اکثر توده ها قبل از درمان مناسب نیاز به تشخیص قطعی دارند یا درمان می تواند توصیه شود. لاپاروسکوپی یکی از تکنیک هایی است که برای پزشک شما در نظر گرفته شده است تا به طور مستقیم در جرم نگاه کنید و بافت را برای کشف تشخیص بدست آورید.

آسکیت

وجود مایع در حفره شکمی آسسیت نامیده می شود. گاهی اوقات علت این تجمع مایع بدون نگاه کردن به حفره شکم، که اغلب با لاپاراسکوپی انجام می شود، نمی تواند یافت شود.

بیماری کبد

تکنیک های تصویربرداری غیر تهاجمی مانند سونوگرافی، CT (توموگرافی کامپیوتری) و MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) ممکن است توده ای را درون یا روی سطح کبد کشف کنند. اگر تصویربرداری غیر تهاجمی نمی تواند اطالعات کافی برای پزشک خود ارائه دهد، ممکن است بیوپسی کبدی برای ایجاد تشخیص لازم باشد. لاپاراسکوپی تشخیصی یکی از روشهای مطمئن و دقیق برای به دست آوردن بافت برای تشخیص است. به عبارت دیگر، این روش دقیق برای جمع آوری بیوپسی برای نمونه برداری از کبد یا جرم است که در واقع باز کردن شکم نیست.

“سرطان

پزشک شما ممکن است نیاز به اطلاعات در مورد وضعیت یک بیماری که قبلا درمان شده است مانند سرطان. این ممکن است پس از درمان با برخی از انواع شیمی درمانی یا قبل از شروع شیمی درمانی آغاز شود. همچنین ممکن است اطلاعات توسط لاپاراسکوپی تشخیصی قبل از برنامه ریزی اکتشاف رسمی شکم، شیمی درمانی یا پرتودرمانی ارائه شود.

چه نوع بیهوشی استفاده می شود؟

لاپاروسکوپی تشخیصی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، اما ممکن است تحت بیهوشی موضعی با آرامبخش در موارد انتخاب شده انجام شود. با کمک شما، جراح شما و یک متخصص بیهوشی بر روی روش بیهوشی برای انجام عمل جراحی ایمن و موفق تصمیم می گیرند.

_

چه آمادگی لازم است؟

  • پس از بررسی جراح با شما خطرات و مزایای احتمالی این عمل، شما باید رضایت کتبی برای عمل جراحی را ارائه دهید.
  • اکثر روشهای تشخیصی لاپاراسکوپی به عنوان سرپایی انجام می شود؛ به این معنی که شما همان روزی که انجام شد، به خانه می روید.
  • قبل از این که توسط جراح و متخصص بیهوشی تعیین شود، نباید چیزی برای خوردن یا نوشیدن برای مدت زمان تعیین شده داشته باشید.
  • قبل از عمل جراحی، ممکن است خون، ادرار یا آزمایش ادرار استاندارد باشد. این بستگی به سن و شرایط پزشکی شما دارد.
  • قابل قبول است که شب قبل یا صبح عملیات دوش بگیرد.

اگر دارو را هر روز مصرف میکنید، قبل از عمل جراحی خود را با جراح خود در میان بگذارید زیرا ممکن است بعضی از داروها را در روز جراحی بخورید. اگر آسپرین، ویتامین E، رقیق کننده خون یا داروهای آرتروز مصرف کنید، با جراح خود در مورد این موضوع بحث کنید تا بتوانید قبل از عمل جراحی، آنها را در زمان مناسب متوقف کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *