مواد غذایی ضروری بدن در بانوان

یکی از متداول ترین سوالات بانوان هنگام مراجعه به متخصص تغذیه و رژیم درمانی این است که مصرف چه مواد غذایی ضروری بدن در بانوان کدام است ؟ به ویژه در نقش تغذیه قبل از ازدواج به چه صورت می باشد؟ با این مطلب همراه باشید .

مواد غذایی ضروری بدن در بانوان

مواد غذایی ضروری بدن در بانوان

مواد غذایی ضروری بدن در بانوان

سرکارخانم نجمه فرجی متخصص تغذیه و رژیم درمانی در این زمینه بیان نمود : استفاده از ماست کم چرب و لبنیات تخمیری مانند کفیر که حاوی پروبیوتیک می باشند . درواقع پروبیوتیک ها باکتری هایی هستند که باعث محافظت از بدن می شوند .

از مواد غذایی دیگر می توان به انواع ماهی های چرب مانند سالمون و ساردین اشاره نمود .  فاکتور سلامت در این مایع ها اسید چرب امگا 3 می باشد . دو نوع شناخته شده آن شامل dha و epa می باشند که در واقع این مواد غذایی باید به میزان دو الی سه واحد در هفته مصرف شود .

میوه ها و سبزی های قرمز رنگ مانند گوجه فرنگی ، هندوانه ، گیرپ فروت و پرتغال قرمز به دلیل داشتن ماده مغذی لیکوپن فواید بسیار زیادی در سلامت بانوان دارد .

همچنین می توان از توت ، زغال لخته ، توت فرنگی و تمشک به عنوان مواد بسیار قوی به منظور ضد سرطان یاد نمود . این مواد باعث محافظت از بدن انسان می شوند .

در واقع این مواد مغذی مانند آنتوسیان ها ریسک بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان سینه ، سرطان معده و سرطان روده را کاهش می دهند .

همچنین می توان از مواد غذایی به لوبیاها نیز اشاره نمود . این مواد غذایی علاوه بر کم چرب بودن یک منبع خوب برای پروتئین و فیبر می باشند . این مواد غذایی بر علیه بیماری های قلبی و سرطان سینه موثر می باشند . همچنین منجر به تثبیت هورمون های زنان می شوند .

از مواد غذایی دیگر می توان به شیر کم چرب غنی شده با ویتامین D و یا سایر مواد غذایی و آب میوه های غذایی غنی شده با این ویتامین اشاره نمود . بانوان باید روزانه 400 واحد ویتامین D دریافت نمایند . ویتامین D نقش های مهمی در بدن انسان ایجاد می کند . از جمله :

باعث جذب کلسیم از روده می شود .

استحکام استخوان را افزایش می دهد .

ریسک پوکی استخوان را کاهش می دهد .

باعث کاهش ابتلا به دیابت می شود .

خطر ابتلا به بیماری های نظیر ms   را کاهش داده

بسیاری از تومورها مانند سرطان سینه ، کولوم و تخمدان را کاهش می دهد .

سرکار خانم نجمه فرجی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در زمینه انواع رژیم های غذایی پاسخگو شماست . جهت دریافت مشاوره می توانید با شماره ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس حاصل نمایید .
تیم فنی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه