همه چیز درباره جراحی ابدومینوپلاستی

همه چیز درباره جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم، با هدف رفع شلی و افتادگی پوست انجام می شود. طی این جراحی پوست و چربی اضافه شده و ماهیچه های دیواره شکم با بخیه سفت می شوند. با استفاده از جراحی ابدومینوپلاستی می توانید شکم تخت و زیبا داشته باشید و تناسب اندام خود لذت ببرید. شاید شما سوالات زیادی را درباره جراحی زیبایی شکم در ذهن داشته باشید. ما با گردآوری مطلبی کامل در این زمینه به تمام سوالات شما پاسخ می دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

افزایش و کاهش وزن، زایمان و ساختار ژنتیکی می تواند باعث افتادگی پوست و تجمع بافت چربی در ناحیه شکم و ضعیف شدن عضلات شکم شود. علاوه بر این، در برخی موارد، افتادگی بیش از حد می تواند باعث شکایت هایی مانند زخم های پوستی و عفونت های قارچی در چین های شکم شود که در نتیجه تعریق زیاد ایجاد می شود.

همه چیز درباره زگیل تناسلی

ابدومینوپلاستی، نوعی عمل جراحی شکم است که با برداشتن پوست شل و افتاده شکم و بهبود شکل دیواره قدامی شکم انجام می شود. در این روش جراحی عضلات شکمی که به مرور زمان ضعیف شده‌ اند، ترمیم می ‌شوند. هدف از این جراحی این است که شکمی صاف ‌تر و خوش فرم تر برای فرد فراهم شود.

نتایج حاصل از ابدومینوپلاستی دائمی می باشد. اما توجه داشته باشید که افزایش وزن سریع، ورزش نکردن یا باردار شدن می ‌تواند بر ناحیه شکم تأثیر منفی بگذارد. ابدومینوپلاستی در بین خانم ها به خصوص بعد از بارداری بسیار محبوب می باشد اما امروزه تعداد مردانی که برای جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی مراجعه می کنند رو به افزایش است. برای درمان چربی هایی که با وجود رژیم غذایی و ورزش باقی می ماند، می توان ابدومینوپلاستی را با لیپوساکشن یا لیپوماتیک ترکیب کرد.

این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و به طور معمول ۱.۵-۳ ساعت طول می کشد. در عرض ۴ هفته پس از عمل، استفاده از گن طبی ضروری است.

بر اساس نتیجه ای که از جراحی انتظار می رود این جراحی بین یک تا پنج ساعت زمان می برد. همچنین وضعیت بیمار می تواند شرایط جراحی را مشخص کند برای مثال اینکه آیا جراحی به صورت سرپایی انجام می گیرد و یا نیاز است که بیمار بستری شود. در صورتی که بیمار کاملاً بیهوش شود در تمام طول جراحی خواب است. مهم است که بعد از جراحی فردی همراه بیمار باشد تا مراقبت های لازم به عمل آید. در شب اول بعد از جراحی نیاز است که فردی همراه کنار بیمار باشد.

ابدومینوپلاستی کامل روشی است که برای افرادی انجام می گیرد که نیاز به تغییر وسیع تری داشته باشند. این برش در زیر شکم انجام می گیرد و درست در بالای ناحیه شرمگاه ایجاد می گردد. از یک سر استخوان لگن تا سر دیگر آن این برش ایجاد می گردد.

پس از آن پوست و ماهیچه های زیرین شکم شکل داده می شوند. همچنین در این نوع ابدومینوپلاستی برشی در اطراف ناف ایجاد می گردد زیرا لازم است که ناف از بافت های زیرین جدا شود. لوله های مخصوصی برای خارج کردن ترشحات در زیر پوست کار گذاشته می شوند که مایعات و خون اضافه تخلیه شود. پس از چند روز می توان این لوله ها را خارج کرد.

این نوع جراحی نیاز به برش های کوتاه تری دارد و معمولاً برای بیمارانی انجام می گیرد که چربی تجمع یافته ای در زیر شکم و ناف دارند. در این نوع تکنیک معمولاً ناف جابه جا نمی شود. پوست از ناحیه ای که برش ایجاد شده است تا ناف از بافت های زیرین جدا می شود. این جراحی می تواند با یک اندوسکوپ هم انجام گیرد.

لوله ای بلند و باریک که به دوربین مجهز است با نام اندوسکوپ شناخته می شود. این جراحی حدوداً دو ساعت زمان می برد و البته این زمان بستگی به وضعیت بیمار دارد. همانند جراحی ابدومینوپلاستی کامل، بعد از این جراحی هم نیاز به لوله هایی برای تخلیه مایعات و خون اضافه می باشد. این جراحی ها باید توسط بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران انجام شود.

همان طور که حتماً می دانید هرگونه جراحی که انجام می شود نیاز به یکسری مراقبت ها دارد. سیگار کشیدن و مصرف دخانیات احتمال تاخیر در ترمیم زخم های ناشی از جراحی را بالا می برد و به همین سبب احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد.

بنابراین پیشنهاد می گردد که مصرف سیگار از مدت زمان مشخصی قبل از جراحی قطع گردد. تمامی انواع نیکوتین با هر طریقه مصرفی باید قطع گردند. معمولاً پیشنهاد می شود که از دو هفته قبل و دو هفته بعد از جراحی هیچ گونه مواد مخدری مصرف نگردد.

از رژیم غذایی سالمی بهره ببرید و وعده های غذایی کاملی استفاده کنید. به هیچ عنوان رژیم غذایی را محدود و کم کالری نکنید. در جلسه مشاوره به بیمار پیشنهاد می شود که برخی داروها را قطع کند برای مثال داروهایی مانند آسپیرین و ایبوپروفن که باعث رقیق کردن خون می شوند باید از یک ماه قبل از جراحی تا یک ماه بعد از آن قطع گردند.

این داروها در صورت استفاده باعث رقیق شدن خون می شوند و احتمال خونریزی را افزایش می دهند. لازم است که برای بعد از جراحی اقدامات زیر انجام گیرد:

استفاده از لباس های آزاد و راحت که به راحتی پوشیده شده و درآورده شود.

تلفن در نزدیکی محل استراحت بیمار باشد.

استفاده از دوش دستی و صندلی در حمام

به اشتباه، برخی بیماران فکر می کنند که این یک عمل جراحی برای کسانی طراحی شده است که می خواهند وزن خود را کاهش دهند. با این حال، ابدومینوپلاستی، جراحی چاقی برای کاهش وزن در نظر گرفته نمی شود. یک کاندید ایده آل برای جراحی ابدومینوپلاستی، بیمار با وزن طبیعی، سبک زندگی فعال و سالمی می باشد، که نگران ظاهر بیرون زده شکم یا افتادگی و شل شدن پوست شکم است.

گرچه ابدومینوپلاستی را می توان یک روش کمکی برای کاهش وزن در نظر گرفت. ضمن اینکه عمل جراحی شکم اغلب با لیپوساکشن ترکیب می شود و با کمک آن قسمت های اضافی از رسوبات چربی برداشته می شود. پس از انجام عمل، لازم است وزن ثابتی برای حداقل شش ماه حفظ شود. افزایش وزن قابل توجه، شکم شما را به شکل اولیه خود باز می گرداند.

هیچ محدودیت سنی خاصی برای ابدومینوپلاستی وجود ندارد. پزشکان انجام عمل های زیبایی را تا سن ۱۸ سالگی توصیه نمی کنند، زیرا رشد بدن هنوز به طور کامل شکل نگرفته است. ابدومینوپلاستی یک روش تهاجمی با دوره نقاهت طولانی (حداقل ۱.۵ ماه) است، بنابراین بیمار باید در شرایط خوبی باشد تا دچار عوارض بیهوشی نشود. به همین دلیل است که توصیه می شود بیماران بالای ۶۵ سال تحت این جراحی قرار نگیرند.

بسته به شکل تغییر شکل، ابدومینوپلاستی را می توان با روش های مختلفی انجام داد. در برخی موارد استفاده از ابدومینوپلاستی همراه با لیپوساکشن شکم و پهلو به شما این امکان را می دهد که به نتایج بهتری برسید. برای بیمارانی که دچار افتادگی بیش از حد و پوست اضافی هستند، ممکن است نیاز به انتقال محل ناف و تشکیل ناف جدید باشد.

تقریباً در همه موارد، محل برش در بالای ناحیه شرمگاهی، در ناحیه سزارین انجام می شود، به طوری که می توان رد عمل را به راحتی زیر لباس زیر یا مایو پنهان کرد. جای زخم ناشی از ابدومینوپلاستی که تا حدودی طولانی تر از اثر سزارین است، در ۶ ماه تا ۱ سال بعد از عمل، ظاهر طبیعی پیدا می کند. لازم است برای کسب نتیجه دلخواه از جراحی، حتما مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی را رعایت نمایید.

افرادی که مبتلا به چاقی مفرط میباشند و نسبت وزن به مجذور قد یعنی Bmi آن ها از ۳۰ بیشتر می باشد. بهتر هست با روش های جراحی کاهش وزن مثال بای پس و یا بالون معده و یا تغدیه ابتدا وزن را کاهش بدهند و سپس اقدام به جراحی کنند. در این گونه موارد حفظ وزن بعد از جراحی و جلوگیری از افزایش وزن بسیار مهم و حیاتی میباشد.

در صورتی که زنی قصد بارداری در آینده داشته باشد بهتر است که جراحی ابدومینوپلاستی را به تعویق بیندازد و بعد از آخرین زایمان می تواند این جراحی را انجام دهد. در طول جراحی ماهیچه های عمودی سفت می گردند. بارداری بعدی می تواند این ماهیچه ها را از هم جدا کند و موجب “هرنیا” شود. همچنین در صورتی که فرد قصد کاهش وزن شدیدی دارد بهتر است که جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی را تا ثابت شدن وزن انجام ندهد.

به خاطر داشته باشید که جراحی شکم باعث ایجاد اسکارهایی بر روی شکم می شود. این اسکار معمولاً طولانی است و کاملاً مشخص است. پزشک تمامی این موارد را با بیمار در میان می گذارد. بیمار هدف خود را از جراحی می گوید و نتیجه مورد دلخواه خود را توضیح می دهد و سپس با استفاده از تکنیک های مناسب جراحی را انجام می دهد.

مانند هر عمل جراحی که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، این جراحی نیز دارای خطرات خاصی است:

اسکار: در حین ابدومینوپلاستی، برشی در قسمت پایین شکم ایجاد می شود و پس از آن یک اسکار خطی ایجاد می شود. برای بهبودی بهتر، لازم است تمام توصیه های پزشک پس از عمل را رعایت کنید. یک سال پس از جراحی، جای زخم را می توان با لیزر به حداقل رساند.

از دست دادن حس و بی حسی: اغلب، عمل جراحی شکم منجر به از دست دادن حس در ناحیه اسکار می شود. اگر لیپوساکشن همراه با ابدومینوپلاستی نیز انجام شود، بی حسی در کل شکم احساس می شود. این وضعیت می تواند از ۶ تا ۱۲ ماه طول بکشد، اما اغلب، در ماه اول از بین می رود.

حساسیت و آلرژی به داروی بیهوشی

جهت پیشگیری از بروز هر گونه خطر و عوارضی، حتما برای انجام جراحی به بهترین جراح ابدومینوپلاستی مراجعه نمایید.