چند نمونه غذا جهت کودکان بد غذا

چند نمونه غذا جهت کودکان بد غذا

نگرانی والدین برای کودکان بدغذا

پوره سیب زمینی و ماست

یک عدد سیب زمینی/ ۲ ق غ ماست/ ۱ ق غ کره / نمک (کمی)

سیب زمینی ها را پوست گرفته و قاچ میکنیم و توی یک قابلمه با آب میگذاریم بپزد. بعد سیب زمینی های پخته را رنده کرده و کره و نمک اضافه میکنیم. بعد از سرد شدن ماست را اضافه میکنیم و به صورت خمیر نرم و آب دار درست کرده (ترجیها به صورت مکعب مربع و مستطیل و یا کروی و گرد به اندازه مناسب برای سن کودک در آورده) آماده خوردن کنید و با سر شاخه سبزی های خوش بو و اشتها آور با مکعب های کوچک گوجه فرنگی در بشقاب و با قاشق با اندازه مناسب ( ترجیحا رنگی) سرو کنید.

طرز تهیه پوره سیب زمینی برای نوزاد به دو روش

پوره سیب زمینی با تخم مرغ

کره ۲ ق غ / پوره سیب زمینی ۲ فنجان / آرد گندم یک چهارم فنجان / تخم مرغ ۲ عدد / نمک یک چهارم ق چ / فلفل سیاه یک چهارم ق چ

ابتدا سیب زمینی ها را آب پز کنید و بکوبید تا به پوره تبدیل شود. سفیده تخم مرغ کاملا پخته شده را به شکل مثلث یا مربع و مستطیل با اندازه های مناسب برای بلع با توجه به سن کودک در آورید . یک قاشق مربا خوری کره آب شده را روی زرده و مجموعه را در پوره بریزید و خمیر را گرد کنید طوری که نرم و راحت برای کودک قابل خوردن و بلع باشد سپس مجموعه را در بشقاب ترجیحا کوچک و مناسب سن وی بریزید. به کودک اجازه دهید با دست ( شسته شده قبل غذا) میل کند. اگر خمیر  نیاز به نرمی بیشتر دارد یک قاشق ماست شیرین به آن اضافه کنید.  اندکی نمک و فلفل هم اگر میل خانوادگی به این مواد وجود دارد می توانید اضافه کنید.

طرز تهیه پوره سیب زمینی با تخم مرغ🌟 ساده و خوشمزه توسط بهاره - کوکپد

سیب زمینی هویج

سیب زمینی را بپزید و آن را له کنید و به آن مقداری پنیر، مقدار کمی هویج پخته شده اضافه کنید، سس گوجه فرنگی خانگی و سر شاخه تازه جعفری یا گشنیز خرد شده و اضافه شده به پوره سرو کنید. میتوانید با قاشق و یا به صورت توپی بر حسب تمایل کودک و متناسب با سن وی آماده کرده سرو کنید.

سوپ

میتوانید از برنج/ ماش یا عدس/ گوشت قرمز یا  گوشت مرغ / سیب زمینی/ سبزی تازه/ هویج برای سوپ کودک استفاده کنید. سفتی و یا رقت سوپ را بسته به ذایقه کودکتان میزان کنید. ظاهر سوپ را با توجه به تمایل کودک با انتخاب کمتر و بیشتر از مواد تغییر دهید. مثلا با استفاده از هویج و یا سبزی رنگ سوپ را متناسب کنید.

پیتزای خانگی

روی تکه ای از نان گندم گرد کوچک بریده شده مقداری سس گوجه خانگی بزنید و روی آن تکه های هندسی کوچک و منظم از فلفل دلمه ای، قارچ پخته، مرغ پخته ریش شده ریز و پنیر اضافه کنید و اجازه دهید در تابه کره مال اندک، در حالی که در تابه را گذاشتید با شعله کم چند دقیقه بپزد.  بعد با چاقوتیز برش های مثلثی بزنید و سرو کنید.

پیراشکی گوشت

این پیراشکی را میتوان با موادی که برای کودکان مفید هستند درست کرد. برای خمیر پیراشکی آرد، تخم مرغ، خمیرمایه، نمک، شیر و روغن مایع را با هم مخلوط کرده و خمیر با برش های کوچک و نازک با ضخامت چند میلیمتر به صورت گرد با اندازه متناسب با سن کودک درست کنید و برای داخل پیراشکی گوشت چرخ کرده، فلفل دلمه ای، پیاز، قارچ، جعفری و رب گوجه فرنگی را به ترتیب روی شعله در تابه با اندکی روغن سرخ کردنی با آرامی تفت دهید تا گوشت مغز پخت شود و سایر مواد نرم شوند. سپس به اندازه، داخل خمیر گرد ریخته و خمیر را رول کنید و سرو ته آن را ببندید و در تابه کره مال به حدی که خمیر در همه طرف ها بپزد و طلایی کاملا ملایم شود تفت دهید. رول های آماده را می توانید با گوجه فرنگی کم نگینی ریز و سبزی خرد شده ریز پاشیده و تزیین شده در بشقاب سرو کنید. این پیراشکی را می توانید با نان لواش نیز بپزید.+

طرز تهیه پیراشکی گوشت پنیری خوشمزه و مخصوص خانگی

لقمه مکزیکی

برگ تازه و ریز و کوچک کاهو را روی نان لواش دو لایه قرار داده و پنیرو فلفل دلمه ای ریز شده را روی برگ کاهوها بریزید، سپس لقمه را رول کنید و هر طرف را ببندید. برای طعم بهتر میتوانید مقدار کمی مرغ پخته شده را  روی مواد ریش ریش و ریز نمایید و سرو کنید.

پاستا و ماهی

مقدارکمی ماهی خوب مزه دار و بی بو شده وپخته را با پاستا (یا ماکارونی) پخته با هم مخلوط کنید و به آن مقدارکمی سر گل کلم بروکلی، جعفری خرد شده، آبلیمو و روغن زیتون اضافه کنید. ترجیها در ظرف و قاشق متناسب  سن کودک سرو کنید. کلم بروکلی را  اگر در دسترس نیست می توانید حذف کنید.

ساندویج مرغ

تکه های نان تست را کمی گریل و یا در تابه ملایم کاملا طلایی کنید و روی آن مرغ مزه دار شده و خوب پخته شده با مواد مجاز را ریش ریش کنید، بچه برگ کاهو و یا کاهو خلال ریز شده، گوجه خلالی ریز و کمی خیارشور خلالی ریز قرار دهید. نان تست دیگر را روی آن گذاشته و با وسیله ای در آشپزه خانه (مثل ته یک تابه یا قابلمه کوچک یا وردنه) فشار دهید تا به هم بچسبد سپس برش بزنید تا مثلثی شوند و نهایتا در بشقاب ترجیحا مناسب کودک سرو کنید.

ساندویچ کوفته قلقلی

گوشت چرخ کرده و پیاز رنده شده که آب آن گرفته شده است را با ادویه مجاز مثل اندکی زرد چوبه با اندکی نمک و بسیار اندک فلفل سیاه قاطی کنید و قلقی ریز نمایید و سپس در روغن اندک با شعله ملایم آنقدر تفت دهید که گوشتها مغز پخت و سطح شان از همه طرف طلایی کاملا ملایم شود. سپس انها را داخل برش های نان ترجیها لقمه ای و ساندویچی کوچک ریخته و روی آن کمی جعفری خرد شده بریزید. می توانید روی آن پنیر ورقه ای گذاشته چند دقیقه در تابه مختصر کره مال با در با شعله کاملا ملایم قرار دهید تا پنیر آن آب شود و نان ساندویچ، طلایی کاملا ملایم شود. این ساندویج را بدون پنیر و یا با پنیر معمولی که صرفا روی گوشت به میزان کم میریزید هم می توانید سرو کنید.

کوکوی پروتئینی

4 عدد سیب زمینی / 3 عدد تخم مرغ / نصف پیمانه گوشت / 2 عدد پیاز / 1 عدد گوجه فرنگی / کمی روغن

سیب زمینی ها را رنده و تخم مرغ ها را به آن اضافه کنید. گوشت را با پیاز چرخ و به مواد اضافه کنید. گوجه فرنگی را خرد و با موادتان خوب مخلوط کنید. کف تابه را چرب و سپس تمام مواد را کف ان پهن کنید و در تابه را بگذاریدتا بپزد. کوکوها را با برگ کاهو در ساندویچ لقمه ای و یا در روی  برش مربعی از نان لواش پهن کنید آن را  با روش در دسترس فشار دهید تا مواد به هم و به نان بچسبند و محتوی نریزد بعد برش مثلثی با چاقو بزنید و  سرو کنید.

سوپ کدو حلوایی

نصف لیوان کدوحلوایی خرد شده / 1 تکه گوشت پخته / 2 عدد پیاز / 2 ق م آرد ذرت / نصف لیوان شیر / مقداری روغن مایع / کمی نمک

کدو حلوایی خرد شده را با پیاز و کمی نمک به مدت 15 دقیقه بپزید تا نرم شود. سپس به ترتیب آرد ذرت و گوشت پخته و نصف لیوان شیر و مقداری روغن نیز اضافه کنید. چند دقیقه روی حرارت بگذارید تا مراحل پخت کامل شود سپس همه مواد را با هم در مخلوط کن بریزید و مخلوط کنید ترجیها در کاسه کوچک رنگی و با قاشق مناسب سرو کنید.

طرز تهیه سوپ کدو حلوایی خوشمزه و مقوی برای سرماخوردگی

چند میان وعده ه مناسب در طول روز

۱. نصف فنجان ماست و همینطور چند برش سیب یا گلابی

۲. یک استکان شیر کاکائو

۳. برش کوچک نان سبوسدار + یک قاشق چای خوری گردو کوبیده شده با یک قاشق مرباخوری سر پر پنیر به صورت خمیر درامده

۴. نصف فنجان پوره سیب زمینی شیرین نشده با یک قاشق غذا خوری ماست شیرین

چند نمونه میان وعده ه مناسب قبل از خواب

۱. نصف فنجان شیر کم چرب + یک کلوچه کوچک (ترجیها دارای غلات کامل باشد)

۲.نصف فنجان پنیر ( ترجیها خامه ای) با یک قاشق چای خوری گردو کوبیده شده (یا پسته کوبیده شده)

گروه پزشکی هرا شامل :

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی جهت درمان انواع بیماری های زنان، جراحی زیبایی زنان از جمله تنگ واژن ، سفید کردن واژن و … ، انواع روش های زایمان مانند زایمان سزارین ، زایمان طبیعی و …

متخصص تغذیه جهت نقش تغذیه قبل از ازدواج ، اهمیت تغذیه در زیبایی زنان ، نقش تغذیه در تعیین جنسیت و …

فلوشیپ جراحی پستان جهت انجام بسیاری از موارد همچون جراحی زیبایی سینه ، درمان سرطان پستان ، جراحی زیبایی شکم ، جراحی های عمومی و … می باشد .

راه های ارتباطی با گروه پزشکی هرا

شماره تماس : ۶۶۹۳۳۹۰۶

پیج اینستاگرام گروه پزشکی هرا