تقش تغذیه در آلودگی هوا

تغذیه و آلودگی هوا

در چند سال گذشته شاهد افزایش آلاینده ها در کشور به ویژه کلان شهر ها شده ایم . حدود 70 درصد از آلودگی هوا به دلیل تردد وسایل نقلیه می باشد که بیش از 40 درصد این آمار به دلیل خودروهای شخصی ایجاد شده است . با افزایش آلاینده ها مشکلات بسیاری برای مردم ممکن است رخ دهد، به همین علت تغذیه و آلودگی هوا با یکدیگر در ارتباط هستند و می تواند در کاهش مشکلات ناشی از آلودگی هوا کمک کند .

تغذیه و آلودگی هوا

تغذیه و آلودگی هوا

تغذیه و آلودگی هوا

تغذیه در آلودگی هوا می تواند تاثیر بسیاری داشته باشد، با تغذیه مناسب در روزهایی که آلاینده های موجود در هوا بسیار زیاد است بهتر است با رعایت برخی نکات، عوارض ناشی از این مشکلات را کاهش دهیم .

برخی مواد غذایی مناسب در زمان آلودگی  هوا

تحقیقات نشان داده است که غذاها غنی از لحاظ ویتامین C و همچنین ویتامین E به دلیل داشتن آنتی اکسیدان فراوان باعث تمیز نگهداشتن سیستم بدن به ویژه سیستم تنفسی می گردد . از مواد غذایی شامل :

روغن زیتون و روغن کانولا

آلفا توکرفردل، محتوای VHE در زیتون می تواند عملکرد ریه را بهبود ببخشد . اسید های چرب موجود در روغن زیتون به منظور کاهش التهاب در روزهایی که آلاینده های موجود در هوا افزایش یافته، می تواند تاثیر بسیاری داشته باشد .

بهترین راه هضم روغن زیتون و بدست آوردن بیشترین مزایای آن، از طریق اضافه کردن به سالاد می باشد . شایان ذکر است که درصورت حرارت دیدن روغن زیتون، ترکیبات شیمیایی آن ممکن است تغییر کند و بخشی از خصوصیات خوب خود را از دست می دهد .

همچنین در کنار روغن زیتون می توان به روغن کانولا، روغن بادام زمینی و و روغن سبوس برنج اشاره نمود .

بذر کتان

بذر کتان مقدار زیادی فیتواستروژن و اسید چرب امگا 3 دارد . در واقع بذر کتان به کاهش واکنش های آلرژی کمک می کند . فیتواستروژن خصوصیات آنتی اکسیدانی دارند که به کاهش نشانه های آسم و سایر نشانه های آلرژی کمک می کند . می توانید بذر کتان را روزانه در اسموتی، سالاد یا اضافه کردن به غذاهای پخته استفاده کنید .

همچنین شما می توانیداهمیت تغذیه در زیبایی زنان را مطالعه نمایید .

اسفناج و آواکادو

تحقیقات نشان می دهند که  مصرف مواد غذایی مانند اسفناج و آواکادو که غنی از ویتامین E هستند، اثرات انواع مختلف آلودگی هوا را خنثی می کنند .

کلم بروکلی

طبق تحقیقات صورت گرفته ثابت شده است که افرادی  که در رژیم غذایی خود از کلم بروکلی استفاده می کنند، سموم ناشی از آلودگی هوا را دفع می کنند . این دفع سموم به دلیل حضور سولفوافان می باشد که یک منبع ضد سرطان در کلمی است .

گوجه فرنگی

در رژیم غذایی باید مقدار زیادی گوجه فرنگی وجود داشته باشد، زیرا گوجه فرنگی با ترکیب لیکوپن خود (Lycopen  که یک رنگدانه طبیعی در گوجه فرنگی، هندوانه و … می باشد و یک عنصر از کاروتنوئیدها  به شمار می آید)، بدن را در برابر بیماری های ریوی محافظت می کند .

ویتامین C

یک آنتی اکسیدان قوی برای بدن می باشد . این ویتامین محلول در آب بدن را از رادیکال آزاد و تمیز می کند . مقدار کافی ویتامین C در رژیم روزانه جهت نگهداری مقدار آن در ریه لازم است .

سبزیجات حاوی ویتامین C

سبزیجات همچون کلم، جعفری، شلغم منابع خوبی می باشند . بهترین روش بدست آوردن روزانه ویتامین C مصرف روزانه دو لیمو در روز می باشد .

همچنین شما می توانید تغذیه قبل از بارداری را مطالعه نمایید .

ویتامین  E

این ویتامین محلول در چربی اولین سد دفاعی در مقابل آسیب به بافت انسان است .

سایر روغن های مغذی

روغن آفتاب گردان، روغن سبوس برنج در کنار روغن کانولا، روغن بادام زمینی و روغن زیتون مناسب می باشد .

بادام و دانه آفتاب گردان منابع خوب این ویتامین می باشند . دانه ها و مغز ها همچنین چربی زیادی دارند، بنابراین روزانه کافی است .

در میان ماهی ها سالمون جهت ویتامین E توصیه می شود .

ادویه ها و گیاهان دارویی مانند گرد فلفل، پایریکا، میخک، پونه کوهی، ریحان و جعفری مناسب می باشد .

همچنین شما می توانید نقش تغذیه قبل از ازدواج را مطالعه نمایید .

بتاکاروتن

بتاکاروتن (β-Carotene که یک رنگدانه قرمز – نارجی می باشد و در میوه هایی همچون هویج وجود دارد .) نقش مهمی در کنترل التهاب ایفا می کند، زیرا فعالی آنتی اکسیدانی در آن ها وجود دارد علاوه بر آن این مواد در بدن به ویتامین A تبدیل می شوند . مانند گیاهان برگی همچون اسفناج، برگه تروبچه، هویج .

اسید چرب امگا 3

آجیل ها، دانه ها مانند گردو، دانه چیا و دانه کتان مناسب می باشند .

مشاوره تغذیه می تواند برای کاهش این خطرات تاثیر بسیاری به همراه داشته باشد، جهت دریافت مشاوره از متخصص تغذیه کلینیک هرا با شماره تماس حاصل نمایید .

راه های ارتباطی با کلینیک هرا

شماره تماس : ۶۶۹۳۳۸۶۹

پیج اینستاگرام کلینیک هرا

آلودگی هوا چه اثری بر جنین دارد ؟

در چند دهه گذشته مطالعات بسیاری در زمینه بررسی به بررسی اثرات جانبی احتمالی آلودگی هوا بر پیامدهای زایمان پرداخته اند . در طی بررسی های منظم رابطه مستقیم بین آلودگی هوا و جمعیت وجود دارد . آلودگی هوا باعث مرگ و میر بسیاری از افراد می شود . به طور کلی ، شواهدی وجود دارد که آلودگی هوا اثرات نامطلوب و پیامدهای مختلف در زایمان دارد اما قدرت شواهد در نتایج متفاوت است .

به منظور دریافت اطلاعات کامل در این زمینه به مقاله آلودگی هوا چه اثری در جنین دارد؟  مراجعه نمایید .

نتیجه گیری

به طور کلی آلودگی هوا می تواند اثرات مخربی برای تمایی افراد جامعه به ویژه کسانی که مشکلاتی قلبی، بیماری ریوی، سن بالا، بارداری و … هستند، ایجاد نماید . برای داشتن تغذیه مناسب و کاهش خطرات آن به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه نمایید تا با داشتن رژیم مناسب به کاهش این خطرات بپردازد .

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

View Results

Loading ... Loading ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *