ناباروری در مردان

ناباروری در مردان

_

از هر 8 تا 10 زوج یک نفر دچار ناباروری و یا کم باروری شود . گاهی این ناباروری از طریق بانوان می باشد و گاهی نیز علل ایجاد ناباروری در مردان است. برای درمان ناباروری در مردان ابتدا باید علل ایجاد آن شناسایی شود و سپس مناسب ترین روش درمانی انتخاب می شود.

ناباروری در مردان

_

همیشه علل ایجاد ناباروری وجود مشکل در بانوان نمی باشد، بلکه وجود مشکل در مردان نیز باعث ایجاد این اتفاق می شود. همه مردان مقادیری اسپرم غیر طبیعی به همراه دارند، این اسپرم غیر طبیعی تا درصدی قابل قبول می باشد . اگر میزان آن افزایش داشته باشد می تواند اثر منفی بر باروری داشته باشد. مقدار بالا اسپرم و طبیعی بودن آن باعث افزایش باروری در مردان می شود. مردان در صورت کم بودن اسپرم نیز بارور می شوند در صورتی که ایپرم غیر طبیعی در آن ها بسیار کم باشد و اسپرم طبیعی بیشتر باشد.

پیشگیری از ناباروری

برخی از عوامل هم در بانوان و هم در مردان باعث ایجاد خلل در باروری می شود . برخی از این موارد شامل:

  • ازدواج در سن مناسب
  • تغذیه سالم
  • کنترل وزن
  • عدم استعمال دخانیات
  • رفتار جنسی سالم
مهم

هر چیزی که بتواند ساختار سیستم تناسلی مردان را برهم بزند می تواند در ایجاد ناباروری مردان موثر باشد.

عوامل موثر در ناباروری مردان

_

هر چیزی که بتواند ساختار سیستم تناسلی مردان را برهم بزند می تواند در ایجاد ناباروری مردان موثر باشد.

میزان دمای داخل کیسه بیضه

اگر به هر دلیلی دمای داخل کیسه بیضه افزایش یابد، به طور طبیعی باروری کاهش می یابد. یکی از این موارد واریکوسل می باشد، در واقع واریکوسل تجمعی از رگ به شمار می آید که داخل کیسه بیضه قرار می گیرد و باعث افزایش حرارت داخل کیسه بیضه می شود. افزایش حرارات باعث ناتوان تر و نا کار آمدتر شدن اسپرم نسبت به حالت طبیعی می شود.

عفونت

تمام عفونت هایی که در سیستم ادرای مردان ایجاد می شود، در سیستم باروری نیز تاثیر دارند. مهم ترین عفونت هایی که در این زمینه مطرح می شوند، عفونت های مقاربتی می باشند . به طور معمول این عفونت ها از طریق رابطه جنسی ایجاد می شوند.

انزال پس گرد یا انزال خشک

اصولا قسمت آخر رابطه جنسی با خارج شدن اسپرم به همراه مایع منی همراه است. اگر این مرحله به حالت پس گردد باشد و یا مقدار کمی از مجاری ادارای خارج شود به طور طبیعی باروری رخ نمی دهد.

دیابت

برخی از بیماری ها در ایجاد انزال پس گرد نقش دارند، مهم ترین این موارد دیابت می باشد. دیابت باعث تاثیر گذاری بر روی سیستم عصبی انزال ناحیه می شود و با کاهش انقباض عضلات را کاهش می دهد و در نتیجه انزال پس گرد ایجاد می شود.

استفاده از دارو

برخی از داروها که برای درمان فشار خون و یا افسردگی مصرف می شود ،می توانند با سیستم عصبی تنظیم خودکار انزال در مردان تداخل پیدا کنند . بنابراین انزال دچار برهم ریختگی می شود و مایع منی به جای جلو رونده بود، به سمت مثانه پس گرد پیدا می کند .

جراحی اورولوژیکی

جراحی پروستات، جراحی های مجاری ادرار، جراحی های مثانه می تواند باعث ایجاد ناباروری در مردان شود.

جراحی های ستون فقرات

برخی از جراحی ها ممکن است بر روی سیستم عصبی که وظیفه انزال را بر عهده دارند اثر گذاشته و بنابراین انزال رخ دهد ولی خارج نشود .

توده های سرطانی و یا غیر سرطانی

تودها ممکن است باعث ایجاد مشکل در هورمون ها می شوند و در نتیجه باروری مردان تحت تاثیر قرار می گیرد.

قرار گیری بیضه

اگر بیضه در محل اصلی خود قرار نگرفته باشد نمی تواند فعالیت طبیعی به همراه داشته باشد. در این صورت بیضه ناکارآمد بوده و به اندازه کافی تستسرون برای باروری وجود نخواهد داشت.

مشکل در مجاری تولید اسپرم

این مشکل می تواند در هر قسمتی از تولید اسپرم وجود داشته باشند. در هر کدام که مشکلی به مانند یک سد وجود داشته باشد شاهد ناباروری خواهیم بود.

درمان ناباروری در مردان

با شناسایی علل ایجاد ناباروری در مدان می توان مناسب ترین روش برای درمان ناباروری را در نظر گرفت . برخی از ناباروری ها با دارو درمانی به راحتی قابل درمان می باشد .

_

نتیجه گیری

عوامل بسیاری در ایجاد باروری تاثیر دارد، برخی از این عوامل ناباروری در مردان است. با شناسایی علل ایجاد ناباروری می توان اقدام به درمان نمود.برخی از افراد به دلیل خجالت برای درمان مراجعه نمی کنند . این مشکل در بسیاری از افراد وجود دارد پس بهتر است در اولین فرصت اقدام به درمان نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *