نکات مهم در تغذیه زنان

نکات مهم در تغذیه زنان

_

بانوان نقش مهمی در خانواده و جامعه بر عهده دارا می باشند و به همین علت باد همیشه به فکر سلامت جسم و روح خود باشند . در این مقاله نکات مهم در تغذیه زنان بیان می شود …

نقش آهن در رژیم غذایی

_

هنگامی که بانوان به سن بارداری می رسند ، نیاز به فولیک اسید دارند . در واقع مصرف قرص منجر به کاهش ریسک نوزاد ناقص می شود . میزان مصرف برای بانوان باردار با ستیر افراد متفاوت می باشد .

چه میزان قرص آهن باید مصرف شود ؟

میزان مورد استفاده از قرص آهن برای بانوان باردار نسبت به افرادی که باردار نیستند متفاوت می باشد و باید توسط مشاور تغذیه در رژیم روزانه شما قرار گیرد .

آهن در مواد غذایی وجود دارد ؟

به طور کلی می توان گفت آهن  در سبزی های برگی ، لوبیا ، نخود فرنگی مرکبات به افزایش دریافت ویتامین B  کمک می کند . همچنین غذاهای بسیاری وجوددارند که با اسید فولیک غنی شده اند از جمله غلات صبحانه ، برخی برنج ها و نان ها و … .

باید توجه داشته باشید که مصرف تمام مواد غذایی برای بدن توصیه می شود ولی به همراه آن ها مصرف یک مواد غذایی شامل مکمل آهن برای بدن ضروری می باشد .

نیاز روزانه کلسیم و ویتامین D

_

جهت سلامت استخوان و دندان ها زنان نیاز به خوردن انواع غذاهای غنی از کلسیم را در طی روز دارند . کلسیم استخوان ها را محکم می کند و به کاهش خطر استئویروز ( پوکی استخوان ) کمک می کند . پوکی استخوان بیماری است که منجر به ضعیف شدن استخوان ها می گردد . این بیماری باعث شکنندگی استخوان می شود .

چه مواد غذایی شامل کلسیم هستند ؟

برخی مواد غذایی حاوی کلسیم عبارتند از شیر بدون چربی و یا کم چرب ، ماست و پنیر ، ساردین ، توفو ( ممکن است با کلسیم سولفات ساخته شده ) غذاهای غنی شده با کلسیم شامل نوشیدنی و غلات ، مقدار کافی ویتامین D نیز مهم است . هر چه سن افزایش یابد میزان مصرف ویتامین D و کلسیم نیز افزایش می یابد .

چه مواد غذایی حاوی ویتامین  D هستند ؟

برخی از مواد مهم در ویتامین D شامل : ماهی چرب مانند سالمون ، تخم مرغ ، غذاهای غنی شده .

غذاها و نوشیدنی هایی که باید محدود شوند

جهت متناسب نگه داشتن وزن در هر سنی ، زنان باید از مصرف زیاد کالری خودداری نمایند . برخی از نکات شامل :

برخی نوشیدنی های شیرین غیر الکلی از جمله نوشابه

آبنبات ، کلوچه ، دسر ها

کاهش دریافت الکی

_

فعالیت ورزشی و کالری مصرفی

از آنجایی که زنان ماهیچه کمتری دارند نسبت به مردان دارند ، نیازکالری کمتری هم وجود دارد . زنانی که روزانه فعالیت بدنی بیشتری دارا می باشند ، کالری بیشتری نیز می توانند دریافت نمایند . انجام فعالیت های بدنی یک بخش مهم در سلاکت بانوان به شمار می آید . ورزش به طور مرتبمنجر به کاهش و کنترل وزن می شود .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *