یائسگی در زنان

_

به طور میانگین یائسگی در زنان ، در سن 47 سالیگی رخ می دهد . اما دلایل ایجاد این دوره در زنان چیست ؟ آیا یائسگی عوارضی دارد ؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

عوامل نشان دهنده یائسگی

_

مشکلات ادراریخشکی واژن
افزایش سن واژن
بی خوابی
استرس
پریود نامنظم و قطعی آن

یائسگی در اثر مصرف داروی شیمی درمانی

یائسگی یک اتفاق خیلی طبیعی است که در خانم های 40 تا 50 ساله اتفاق می افتد که به صورت اختلال و نامنظم شدن پریود خودش را نشان می دهد و براثر مرور زمان ممکن است به قطع دوران منجر گردد.
داروی شیمی درمانی هم می تواند باعث یائسگی زودرس شوند که ممکن است موقت یا دائمی باشد یا ممکن است فوری یا تاخیری باشد
معمولا خودش رو با اختلالات فاصله بین پریود ها نشان می‌دهد که در این صورت ممکن است فاصله کم یا زیاد بشود.

سوالی که اینجا مطرح است که آیا بعد از اتمام شیمی درمانی پریودها برمی‌گردند؟

بر اساس سن بیمار و اینکه قبل از شیمی درمانی بیمارعادت ماهیانه می‌شده یا خیر این پاسخ متغیر خواهد بود و به این ترتیب که هر چه سن بیمار بالای 40 سال باشد احتمال برگشت این دوره کم تر خواهد بود و قبل از 40 سالگی این احتمال وجود دارد که دوباره پریود بشود.

چگونه یائسگی را کنترل کنیم؟

_

بیش از 1/3 عمر یک بانو در دوران یائسگی سپری می شود و این نوع بیماری بخشی طبیعی و غیر قابل اجتناب در زندگی یک زن است.
عوامل یائسگی متعدد است از گر گرفتگی و تعریق تا اختلالات خواب شبانه و خشگی در ناحیه واژن پوکی استخوان اختلالات تمرکز و حافظه تنش افسردگی و در نهایت کاهش میل جنسی همه از عوامل شیوع یائسگی است ولی اصلا جای نگرانی نیست و شما می‌توانید تمام این عوارض را کنترل کنید

خانم ها از سن 45 سالگی به بعد باید حواسشان باشد که تحرک کافی را داشته باشند تا از میزان چربی انباشته در بدنشان کاسته بشود وقتی ما میزان چربی انباشته کم تری داشته باشیم مطمئن باشید که تاثیر هورمون ها در بدنمان و کاهش ترشح استروژن که باعث رخداد یائسگی است با عوارض کم‌تری می تواند که همراه شود.

_

عوامل موثر بر یائسگی زودرس

هدف این است که ما جلوی این یائسگی زودرس را بگیریم. ما در سنین پایین هم افرادی داریم که به یائسگی مبتلا شده باشند.
اختلالات هورمونی-چاقی قسمت بالای بدن-جوش های زائد-ریزش شدید مو علاوه بر آن کیست های تخمدان که خیلی از افراد به خاطر آن عمل می شوند.
همه از عوارض مشکلات هورمونی است و هنگامی که تخمدان دستکاری می شود خود این مسئله باعث می شود که ذخیره تخمدان پایین بیاید و این نوعی عوارض برای یائسگی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *